Nesen kļuvu par dzīvokļa īpašnieci vienā no Rīgas mikrorajoniem. Auto pie mājas ir atļauts novietot tikai ar atļaujām. Par atļauju izsniegšanu atbild mājas “galvenā”, tātad ne SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”, lai gan apsaimnieko attiecīgo māju. Noskaidroju, ka 2019. gadā par vienreizēju samaksu tika izsniegtas visas atļaujas un to vairs nav. SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis skaidro, ka viņi nevar ietekmēt konkrēto situāciju, jārunā ar mājas “galveno”, savukārt mājas “galvenā” nevēlas komunicēt, viņas vietā atbild vietniece, kura nevar korekti izskaidrot, kā tas gadījās, ka jaunajiem mājas iedzīvotājiem atļauju nebūs, un risināt minēto jautājumu nevēlas. Vai šāda rīcība no mājas “galvenās” puses ir pieļaujama? Vai jaunajiem mājas iedzīvotājiem jāsamierinās, ka atļauju novietot savas automašīnas viņiem nekad nebūs?
Normatīvā bāze aprakstītajai situācijai ir atrodama Dzīvokļa īpašuma likumā. Proti, likuma 16. panta otrā daļa noteic, ka vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumus, tostarp par tādiem jautājumiem, kas skar:
Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam, ja balsojumā “par” ir nobalsojusi likumā noteiktā proporcionālā dzīvokļu īpašnieku daļa.
Konkrētajā gadījumā dzīvokļu īpašnieku kopība acīmredzot savulaik ir pieņēmusi lēmumus, ar kuriem daļu no dzīvojamās mājas pārvaldīšanas darbībām ir nodevusi veikt SIA “Rīgas namu pārvaldnieks”, bet citas pārvaldīšanas darbības nodotas personai, kuru jūs dēvējat par “mājas galveno”. Turklāt dzīvokļu īpašnieku kopība, ņemot vērā minēto, ir lēmusi arī par kopīpašumā esošās daļas lietošanas kārtību vai kopīpašumā esošās daļas nodošanu lietošanā, paredzot automašīnu novietošanas nosacījumus kopīpašuma teritorijā.
Ja konkrētās personas rīcība saskan ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, tā ir tiesiska. Jūs nevarat apstrīdēt dzīvokļu īpašnieku kopības vēsturiskos lēmumus, jo, spriežot pēc minētajiem termiņiem, lēmumu apstrīdēšanai ir iestājies noilgums. Vienlaikus uz jautājumu, vai ar šo kārtību ir jāsamierinās, atbilde ir noliedzoša. Proti, ikvienu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu dzīvokļu īpašnieku kopība jebkurā laikā var pārskatīt, mainīt vai atcelt. Tātad jūs vai jebkurš cits dzīvokļa īpašnieks likumā noteiktajā kārtībā var organizēt visu iepriekš aprakstīto lēmumu pārskatīšanu, piemēram, piedāvājot mainīt līdzšinējos automašīnu novietošanas nosacījumus, atcelt esošās “mājas galvenās” pilnvaras un iecelt citu personu utt. Lēmumi stāsies spēkā, ja tie gūs likumā noteiktās dzīvokļu īpašnieku proporcionālās daļas piekrišanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!