Laulībā ar vīru ir nodzīvoti 23 gadi. Vīrs 2024. gada oktobrī nomira. No savas mātes (vīra māte ir mirusi) vīrs ir saņēmis dzīvokli un zemi, kas bija vīra īpašums. Zemesgrāmatā ir šāds ieraksts: “Nekustamais īpašums ir laulātā atsevišķa manta.” Vai pēc vīra nāves es kā sieva varu pretendēt uz šo īpašumu? Vīram ir arī viena meita no pirmās laulības.
Civillikums noteic, kas ir personas mantinieki un kā tiek dalīts mantojums, ja persona nomirst un nav ne testamenta, ne mantošanas līguma vai ja tie nav spēkā.
Saskaņā ar likuma 391. pantu mantot tiek aicināti:
Atbilstoši Civillikuma 404. pantam izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:
Zemākas šķiras mantinieks nemanto, ja savu gribu mantot ir izteicis kāds augstākas šķiras mantinieks.
Savukārt, ja kādā šķirā atkrīt pirms citiem aicinātais mantinieks, tad mantojums pāriet uz viņa līdzmantiniekiem, kuriem ir tādas pašas mantojuma tiesības (Civillikuma 406. un 834. pants).
Pārdzīvojušais laulātais manto no mirušā neatkarīgi no tā, kāds mantisko attiecību veids pastāvējis starp laulātajiem laulības laikā.
Civillikuma 393. pants nosaka: laulātais saņem bērna daļu tad, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir mazāks par četriem, bet, ja gribu mantot izteikušo bērnu skaits ir četri vai vairāk, – ceturto daļu.
Tātad, ja jums ar vīru kopīgu bērnu nav, bet vīram ir tikai viena meita no pirmās laulības, kura izteiks gribu mantot, tad jūs katra saņemsiet pusi no atstātā mantojuma.
Sīkāku informāciju par mantošanu likumiskā ceļā var meklēt LV portāla publikācijā “Kā manto likumiskā ceļā”.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka visprecīzāko skaidrojumu par konkrēto situāciju jums varēs sniegt zvērināts notārs. Zvērinātu notāru kontaktinformāciju varat meklēt šeit.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!