E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34582
Lasīšanai: 2 minūtes

Vai darbiniekam ir tiesības saņemt “tējas naudu”

J
jautā:
21. novembrī, 2024
Mārtiņš

Vai es kā uzņēmuma preču piegādātājs drīkstu pieņemt no klienta tā saukto tējas naudu(iepriekš neatrunātu,  nav klientam norādīta kā samaksa vai atlīdzība par manis paveikto) par to, ka esmu palīdzējis izkraut atvesto preci, ja uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumi to aizliedz? Ja drīkstu, tad būtu pateicīgs par skaidrojumu ar atsaucēm uz likumu. 

A
atbild:
28. novembrī, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Darba kārtību uzņēmumā nosaka darba kārtības noteikumi, darba koplīgums, darba līgums un darba devēja rīkojumi. Atbilstoši Darba likuma 28. panta otrajai daļai un 39. pantam darbiniekam ir pienākums pakļauties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem.  

Tas nozīmē, ka jums, piegādājot preces klientiem, ir pienākums ievērot darba devēja noteikto kārtību, tajā skaitā darba devēja noteiktos darbinieka uzvedības noteikumus. 

Darba likumā nav tieša regulējuma par “dzeramnaudu”, “tējas naudu”, tomēr ņemams vērā, ka saskaņā ar Darba likuma 59. pantu darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu. Laika algas sistēmu vai akorda algas sistēmu, kā arī piemaksu un prēmiju sistēmu uzņēmumā darba devējam jāorganizē atbilstoši normatīvajiem aktiem un darba koplīgumam. Darba samaksas apmērs norādāms darba līgumā. Vienlaikus ziņas par darba samaksas apmēru var aizstāt ar norādi uz attiecīgiem noteikumiem, kas ietverti normatīvajos aktos, darba koplīgumā, vai norādi uz darba kārtības noteikumiem (Darba likuma 40. panta otrās daļas 6. punkts, trešā daļa). Tāpat jāņem vērā, ka no darbinieka darba samaksas ieturami nodokļi un veicamas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 288 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas