E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34493
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Dzīvojamās telpas var izīrēt katrs, kam pieder to lietojuma tiesība

J
jautā:
12. novembrī, 2024
Jana

Labdien! Mēs ar vīru laulības laikā esam iegādājušies dzīvokļus. Uz vīra vārda zemesgrāmatā ir ierakstīti trīs dzīvokļi, savukārt uz mana vārda zemesgrāmatā ir ierakstīti divi dzīvokļi. Tos katrs uz sava vārda atsevišķi izīrējam. Esam deklarējušies VID kā saimnieciskās darbības veicēji, kā arī katru gadu deklarācijā esam norādījuši ieņēmumus un katrs atsevišķi esam arī nomaksājuši nodokļus. Vai es kā sieva varu uz sava vārda izīrēt dzīvokļus, kas zemesgrāmatā ierakstīti uz vīra vārda, kā arī ienākumus par izīrēšanu saņemt uz savu kontu, jo vīrs negrib nodarboties ar izīrēšanu? Kopdzīves laikā visus ieņēmumus un izdevumus esam rēķinājuši kopā. Vai vīram būtu jāuzraksta piekrišana par dzīvokļu izīrēšanu, norādot, ka ieņēmumi par dzīvokļiem jāieskaita sievas kontā? Vai piekrišana jāiekļauj kādā no punktiem īres līgumā? Paldies! 

A
atbild:
Šodien
Pauls Vasks
jurists

Saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likuma 2. panta otro daļu dzīvojamo telpu īres tiesiskajām attiecībām, ciktāl tās neregulē šis likums, piemērojams Civillikums un citi normatīvie akti. Civillikuma regulējums savukārt paredz, ka lietu var izīrēt ne tikai tās īpašnieks, bet arī citas personas. Proti, Civillikuma 2115. pants noteic, ka lietas iznomātājam vai izīrētājam nav jābūt tās īpašniekam; iznomāt vai izīrēt var katrs, kam pieder lietošanas tiesība.  

Vienojoties ar laulāto, dzīvojamo telpu īres līgumus varat slēgt savā vārdā un saņemt ar īri saistītos maksājumus arī tad, ja zemesgrāmatā kā dzīvokļa īpašnieks ir norādīts jūsu laulātais. Jūs ar savu laulāto par minētajām darbībām varat noslēgt atsevišķu vienošanos vai, piemēram, patapinājuma līgumu, ar kuru laulātais jums nodod dzīvokļus bezatlīdzības lietojumā ar tiesībām tos tālāk izīrēt trešajām personām. Īpašas norādes īres līgumā par dzīvokļa īpašuma tiesībām vai jūsu tiesībām konkrēto dzīvokli izīrēt var paredzēt, taču tā nav obligāta prasība.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 72 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas