E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34288
Lasīšanai: 3 minūtes

Kooperatīvās sabiedrības finansiālās un saimnieciskās darbības kontrolei var piesaistīt iekšējo revidentu

J
jautā:
20. oktobrī, 2024
BIĶERĪTIS

Dzīvokļu īpašnieku kooperatīvās sabiedrības priekšsēdētājs aicina balsot par jautājumu, vai ir nepieciešams veikt iekšējo revīziju. Motivācija, ka ir jau veikts audits. Tās ir līdzīgas, bet dažādas lietas. Vai ir veids, kā likt veikt iekšējo revīziju, ja ir aizdomas par naudas izšķērdēšanu?  

A
atbild:
19. novembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Atbilstoši Kooperatīvo sabiedrību likuma regulējumam biedru kopsapulce ir augstākā sabiedrības pārvaldes institūcija. Sabiedrības statūtos var paredzēt jautājumus, kuru izlemšana ir vienīgi biedru kopsapulces kompetencē, tai skaitā par iekšējo revīziju veikšanu kooperatīvajā sabiedrībā. Papildus likuma 31. panta pirmā daļa paredz, ka tikai biedru kopsapulces kompetencē ietilpst revidenta ievēlēšana un atsaukšana, atlīdzības noteikšana revidentam, tostarp gada pārskata apstiprināšana, iepriekšējā saimnieciskās darbības gada peļņas sadale vai zaudējumu segšanas kārtības noteikšana.  

Biedru kopsapulci sasauc valde pēc savas iniciatīvas vai tad, ja to pieprasa padome, revidents vai vismaz viena desmitdaļa biedru. Biedru kopsapulces darba kārtībā iekļaujamos jautājumus nosaka institūcija (persona), kas ierosina sasaukt sapulci. Līdz ar to biedru kopsapulces darba kārtībā iespējams virzīt jautājumu par sabiedrības finansiālās un saimnieciskās darbības iekšējo revīziju.  

Saskaņā ar likuma 57. pantu finansiālās un saimnieciskās darbības iekšējai revīzijai biedru kopsapulce var iecelt vienu vai vairākus revidentus (turpmāk – iekšējais revidents). Ja sabiedrība finansiālās un saimnieciskās darbības kontrolei ir piesaistījusi iekšējo revidentu, tā nav atbrīvota no pienākuma likumā noteiktajā gadījumā piesaistīt zvērinātu revidentu sabiedrības gada pārskata pārbaudei (revīzijai). 

Iekšējais revidents nevar būt sabiedrības valdes loceklis. 

Atbilstoši likuma 57. panta trešajai daļai iekšējais revidents: 

  • veic sabiedrības mantas un finanšu līdzekļu revīziju, pārbauda saimniecisko darbību;
  • dod atzinumu par sabiedrības budžetu;
  • izvērtē sabiedrības grāmatvedības un lietvedības darbu;
  • sniedz ieteikumus par sabiedrības finansiālās un saimnieciskās darbības uzlabošanu.

Valdei ir pienākums sniegt iekšējam revidentam visas revīzijas veikšanai nepieciešamās ziņas un dokumentus. 

Par gada laikā atklātajām nepilnībām iekšējais revidents ziņo biedru kopsapulcei, iesniedzot atzinumu par revīzijas rezultātiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 36 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas