E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34258
Lasīšanai: 5 minūtes

Vai apgādnieks ir atbrīvojams no samaksas par sociālo pakalpojumu

J
jautā:
17. oktobrī, 2024
Kristaps

Sveiki! Tēvam ir sākušās problēmas ar finansiālajiem līdzekļiem, nav ne darba, ne pabalstu. Tāpat ir arī veselības problēmas, un īsti nav nekādas vēlmes šo visu risināt, ja nu vienīgi viņam visu nepienes vai visu viņa vietā neizdara. Tēvam ir 56 gadi. Ja, labu gribot, es piesaku tēvu pansionātā vai citā aprūpes iestādē un naudu nevar piedzīt no tēva, vai šo naudu piedzīs no manis kā dēla? Ja pareizi esmu izlasījis likumu, tad jā. Mani satrauc tas, ka man personīgi nav ne laika, ne arī finansiālo līdzekļu, lai koptu un uzturētu tēvu. Tēvs nekad nav interesējies un rūpējies par mani kā bērnu, uzturlīdzekļi arī tika piedzīti piespiedu kārtā, pats tēvs uz tiesu nemaz neieradās. Man ir pieejams šis tiesas spriedums par uzturlīdzekļu piedzīšanu. Vai šajā gadījumā ar iestādi, kas uzturētu manu tēvu, es varu sākt tiesāties, lai atbrīvotu sevi no pienākuma maksāt iestādei par tēva uzturēšanu vai lai tēvs nevarētu no manis piedzīt uzturlīdzekļus? Uzskatu, ka man galīgi nekādā veidā nav jābūt pienākumam maksāt kaut ko tēvam vai iestādei, kas viņu uztur, ņemot vērā faktu, ka ir liecinieki un uzturlīdzekļu pieprasījums kā pierādījums, ka tēvs nekad mūžā nav rūpējies par mani.  

A
atbild:
13. novembrī, 2024
Olga Lauva
juriste

Sociālās aprūpes pakalpojumi ir tās pašvaldības kompetencē, kurā ir deklarēta personas dzīvesvieta. 

Atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma regulējumam, ja pilngadīga persona tiek ievietota institūcijā (sociālās aprūpes centrā vai pansionātā), tad tai par pakalpojumu ir jāmaksā 85% no viņai izmaksātās pensijas (iekaitot piemaksu pie tās) vai atlīdzības. Pēc samaksas par minēto pakalpojumu personas rīcībā ir jāpaliek ne mazāk kā 15% no viņai izmaksātajiem Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras maksājumiem (atbilstoši likuma 29. pantam) 

Ja klientam nav noteikts trūcīgas personas statuss vai ja viņa ienākumi un uzkrājumi nav pietiekami, lai samaksātu pilnu pakalpojuma cenu institūcijā, tad par pakalpojumu ir jāmaksā viņa apgādniekam. Atbilstoši likuma 1. panta 37. punktam apgādnieks ir persona, kurai saskaņā ar likumu vai tiesas nolēmumu ir pienākums rūpēties par savu laulāto, bērniem vai vecākiem.  

Civillikuma 188. pants paredz, ka pienākums uzturēt vecākus un vajadzības gadījumā arī vecvecākus gulstas uz visiem bērniem samērā ar viņu spējām uzturēt vecākus vai vecvecākus un mantas stāvokli. Strīdus par uzturlīdzekļiem vecākiem vai vecvecākiem izšķir tiesa. 

Bērnu var atbrīvot no pienākuma uzturēt vecākus vai vecvecākus, ja tiek konstatēts, ka vecāki vai vecvecāki bez dibinātiem iemesliem izvairījušies pildīt savus pienākumus pret bērnu.  

Apgādnieks ir atbrīvojams no samaksas par sociālo pakalpojumu, ja viņam noteikts trūcīgas personas statuss vai ja ir pierādīts, ka vecāks, kurš saņem aprūpes pakalpojumu institūcijā, nav rūpējies par bērnu. Par pierādīšanas līdzeklis šajā gadījumā var kalpot tiesas nolēmums.  

Bērnu tiesas ceļā var atbrīvot no pienākuma uzturēt savus vecākus tad, ja tiek konstatēts Civillikumā noteiktais tiesiskais pamats, proti, ka vecāki bez pamatota iemesla ir izvairījušies pildīt savus pienākumus pret bērnu.  

Par pierādījumiem, kas varētu atbrīvot bērnu no pienākuma sniegt finansiālu atbalstu vecāku uzturēšanai, var kalpot tiesas nolēmumi, piemēram, par aizgādību tiesību atņemšanu, aprūpes tiesību atņemšanu, uzturlīdzekļu piedziņu vai bāriņtiesas protokoli. Faktus var apstiprināt arī liecinieki.  

Līdz ar to var izveidoties situācija, ka pašvaldības sociālais dienests ceļ prasību tiesā, lai no bērna piedzītu līdzekļus, kas nepieciešami institūcijas apmaksai, pamatojoties uz Civillikuma 188. pantu. Tādā gadījumā bērnam kā atbildētājam ir tiesības iesniegt pierādījumus tiesā, kas apliecina, ka vecāks (šajā gadījumā tēvs), iespējams, bez dibinātiem iemesliem nav pildījis savus pienākumus, un attiecīgi lūgt tiesu viņu atbrīvot no pienākuma uzturēt tēvu atbilstoši Civillikuma 188. panta otrajai daļai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas