E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34236
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Kā notiek parādu piedziņa, ja ir vairāki kreditori

J
jautā:
15. oktobrī, 2024
Sandis

Labdien! Vēlos uzzināt, kā tiks veikti ieturējumi, ja ir vairāki kreditori, kuriem nevaru samaksāt, un ja lietas nodotas tiesai. Cik lielu summu no manis var atvilkt? Kā notiks parādu atmaksa katram kreditoram?

A
atbild:
28. novembrī, 2024

Ieturējumu apmēru no parādnieka darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem nosaka Civilprocesa likuma 594. pants. 

1. oktobrī stājās spēkā jauna ieturējumu noteikšanas kārtība. Tā paredz, ka:

  • ieturējumi ir vienādi visos piedziņas veidos; 
  • ieturējumus veic tikai no tās ienākumu daļas, kas pārsniedz parādniekam saglabājamo minimālo summu. 

Ieturējumu aprēķinu pamatā veido divi soļi: 

  • Pirmkārt, tiek noteikta parādniekam saglabājamā minimālā ienākumu summa, no kuras ieturējumus neveic. Tie ir 50% no minimālās mēneša algas bruto, pieskaitot vēl 15% no minimālās mēneša algas bruto par katru ieturējumu izdarīšanas brīdī apgādībā (nodokļu grāmatiņā) reģistrēto nepilngadīgo bērnu.
  • Otrkārt, tiek noteikta ienākumu summa neto jeb izmaksātā darba alga un tai pielīdzinātie maksājumi “uz rokas”, kas pārsniedz parādniekam saglabājamo minimālo apmēru. Ieturējumi 30% apmērā tiek veikti tikai no šīs ienākumu daļas. Ja parādniekam ir vairākas neizpildītas saistības, tad ieturējumus no šīs ienākumu daļas veic 40% apmērā.

2024. gadā valstī noteiktā minimālā mēnešalga ir 700 eiro. Līdz ar to jautājumā aprakstītajā situācijā minimālā saglabājamā ienākumu daļa, no kuriem neveiks ieturējumus, ir 50% no minimālās algas bruto (700 : 2 = 350 eiro) plus 15% no minimālās algas bruto par apgādībā reģistrētu bērnu (105 eiro). Tā kā konkrētajā situācijā ir vairākas izpildu lietas, ieturējumus no summas, kas pārsniedz saglabājamo apmēru, veiks 40% apmērā. 

Parasti ieturējumu no parādnieka darba algas veica darba devējs. Ja darba devējs saņem vairākus tiesu izpildītāja rīkojumus, tad viņa uzdevums ir tos sarindot piedziņas kārtu secībā jeb pēc prioritātes. Piedzinēju prasījumu apmierināšanas secība ir noteikta Civilprocesa likuma 622. pantā, bet kārtu secība pēc parādu veidiem – Civilprocesa 623. (pirmās kārtas piedziņas), 624. (otrās kārtas piedziņas), 625. (trešās kārtas piedziņas) un 626. (ceturtās kārtas piedziņas) pantā.   

Par to plašāk skaidrots Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) juristes Elvīras Rudzātes atbildē uz līdzīgu jautājumu: “Kā darba devējam veikt ieturējumus no parādnieka algas pēc 1. oktobra, ja ir vairākas izpildu lietas” 

Atbildot uz jautājumu, kā tiks veikti ieturējumi no darba samaksas, ja parādniekam ir vairākas vienādas kārtas izpildu lietas un tās atrodas pie dažādiem tiesu izpildītājiem, intervijā LV portālam LZTIP priekšsēdētāja Iveta Kruka paskaidroja, ka gadījumā, ja tie ir vienas kārtas rīkojumi, piemēram, visi trīs ir patēriņa kredītu piedziņas jeb ceturtās kārtas piedziņas rīkojumi, darba devējs ieturējumu summu (40% no darba samaksas neto, kas pārsniedz parādniekam obligāti saglabājamo ienākumu daļu) proporcionāli sadalīs starp šiem vairākiem rīkojumiem. 

Plašāk par tēmu >> 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 172 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas