NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
03. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Ceļu satiksme
1
1

Sabiedriskajā apspriešanā augstākas prasības transportlīdzekļu vadītāju apmācībai autoskolās

FOTO: Paula Čurkste, LETA.

Līdz 11. aprīlim iedzīvotāji var izteikt viedokli par plānotajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos, kas regulē transportlīdzekļu vadītāju apmācību autoskolās. Ar mērķi veicināt kopējo satiksmes drošību un uzlabot topošo transportlīdzekļu vadītāju apmācības kvalitāti, plānots ieviest stingrākas prasības speciālistiem (instruktoriem un pasniedzējiem) un pilnveidot mācību procesa organizāciju autoskolās.

Tiesību akta projekts “Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 358 “Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām” paredz pārskatīt autoskolu instruktoru un pasniedzēju apmācības programmu, lai topošo autobraucēju apmācībā tiktu iesaistīti tikai tādi speciālisti, kuri sevi pierādījuši kā pieredzējuši un apzinīgi vadītāji, kas pastāvīgi uzlabo savas zināšanas.

Rosina noteikt augstākas prasības speciālistiem, kas sagatavo transportlīdzekļu vadītājus

Kā skaidrots grozījumu projekta anotācijā, speciālisti, kas sagatavo transportlīdzekļu vadītājus, ne vienmēr ar savu piemēru rada izpratni par nepieciešamību ievērot ceļu satiksmes noteikumus, kas var ietekmēt jauno vadītāju apmācības kvalitāti.

Lai neveidotos situācija, ka jaunos autovadītājus apmāca persona, kas pati nav atbildīga un apzinīga ceļu satiksmes dalībniece, plānots noteikt, ka instruktora vai pasniedzēja kvalifikāciju nevar iegūt persona, kurai:

  • reģistrēto pārkāpumu uzskaites punktu skaits pārsniedz septiņus punktus;
  • pēdējo piecu gadu laikā pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros bijis piemērots transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums;
  • pēdējo piecu gadu laikā bijusi piemērota transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšana.

Savukārt tiem pasniedzējiem un instruktoriem, kuri jau ir ieguvuši nepieciešamo kvalifikāciju un apliecību, CSDD apturēs tās derīgumu, ja reģistrēto pārkāpumu uzskaites punktu skaits pārsniegs septiņus punktus (līdz brīdim, kad punktu skaits vairs nepārsniegs septiņus punktus).

Papildinot noteikumus ar jaunu 71.1 punktu, skaidri noteikts, ka CSDD publicē autoskolu, pasniedzēju un instruktoru apmācīto personu sekmības rādītājus transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas eksāmenos. Grozījumu projekts arī paredz atņemt mācību karti autoskolai, ja divu gadu laikā neviena tās apmācītā persona nav ieguvusi transportlīdzekļu vadīšanas tiesības.

Plānots ieviest regulāru zināšanu atjaunošanu un papildu pārbaudes apmācāmo zemu rezultātu gadījumā

Pamatojot izmaiņu nepieciešamību, grozījumu projekta anotācijā akcentētas vairākas problēmas:

  • šobrīd spēkā esošais regulējums neparedz instruktoriem un pasniedzējiem regulāru zināšanu atjaunošanu un tālākizglītību;
  • instruktoru, kuru apmācītajām personām kalendārā gada laikā vadīšanas eksāmenos, tos kārtojot pirmo reizi, sekmība ir zemāka par 10%, ir aptuveni 8% no kopējā instruktoru skaita;
  • smago satiksmes negadījumu cēloņi reti ir saistīti ar noteikumu nezināšanu vai nespēju kontrolēt transportlīdzekli, bet biežāk ar nespēju apzināties riskus, pārgalvību vai klaju ceļu satiksmes noteikumu neievērošanu. 

Lai risinātu apzinātās problēmas, grozījumu projektā paredzēts:

  • aizstāt instruktoru un pasniedzēju teorijas eksāmenus ar digitālu apmācības platformas risinājumu, kurā reģistrējoties pasniedzēji un instruktori varēs atjaunot un apgūt zināšanas par novitātēm ceļu satiksmes drošības jomā, ceļu satiksmi reglamentējošo aktu izmaiņām, eksāmenu pieņemšanas kārtību u. tml.;
  • pārskatīt autoskolu instruktoru un pasniedzēju apmācības programmu un tajā iekļaut papildu kompetences, piemēram, Eiropas un Latvijas satiksmes drošības politiku, vadītāja iespēju samazināt transportlīdzekļa ietekmi uz vidi, satiksmes drošības raksturlielumus, ceļu satiksmes negadījumu statistiku u. c. (skat. 5. pielikumu “Pasniedzēju un instruktoru apmācības kurss”);
  • ieviest prasību instruktoriem, kuru apmācīto personu sekmība transportlīdzekļu vadītāja tiesību iegūšanas vadīšanas eksāmenos, tos kārtojot pirmo reizi, piecu gadu periodā atkārtoti ir zemāka par 10%, apgūt papildu apmācību un vēlreiz kārtot instruktora kvalifikācijas iegūšanas eksāmenu (plānots, ka atkārtotas zemas sekmības gadījumā tiks apturēts instruktora apliecības derīgums);
  • ja instruktors vai pasniedzējs divus gadus nebūs nodarbojies ar apmācību, viņa apliecības derīgums tiks apturēts līdz specializēta eksāmena nokārtošanai.

Grozījumu anotācijā secināts: “Lai mazinātu smagos negadījumus, ir svarīgi, ka speciālistiem, kas sagatavo transportlīdzekļu vadītājus, ir pietiekama izpratne par drošu satiksmi, vadītāju apmācības mērķiem, ceļu satiksmes noteikumu ievērošanas nozīmi un prasmes to saistoši pasniegt apmācāmajiem. Līdz ar to autoskolu instruktoru un pasniedzēju apmācības programmā (MK noteikumu 5. pielikums) ir iekļauti iepriekšminētie mērķi.”

“Minētās kompetences tiek iekļautas mācību programmā, bet kopējais apjoms nemainās,” uzsvērts anotācijā.

Obligāta motociklu vadītājiem paredzētā apģērba un apavu lietošana jau apmācības laikā

Grozījumu projekta anotācijā vērsta uzmanība uz problēmu, ka divriteņu mopēdu un motociklu vadītāju sākotnējā apmācībā, kas lielākoties notiek ārpus ceļu satiksmes speciālos mācību laukumos, apmācāmās personas daudzos gadījumos neizmanto motociklu vadītājiem paredzēto speciālo apģērbu vai speciālos aizsargus, atbilstošus apavus, kas samazina traumu smagumu, notiekot negadījumiem. Apgūstot divriteņu mopēdu un motociklu vadīšanu, kritieni ir gandrīz neizbēgami.

Tāpēc ar grozījumiem MK noteikumos plānots ieviest pienākumu personām, mācoties braukt ar divriteņu AM,  A1, A2 vai A kategorijas transportlīdzekļiem, būt tērptām motociklu vadītājiem paredzētā apģērbā vai lietot aizsargus, kas paredzēti ceļgalu, elkoņu un plecu aizsardzībai kritiena gadījumā, kā arī lietot cimdus un slēgtus apavus, kas aizsargā potītes.

Precizēs transportlīdzekļu vadītāju attālinātās apmācības norisi

2020. gadā tika ieviesta attālināta tranportlīdzekļu vadītāju apmācība. To reģistrācija un uzskaite tika pielīdzināta klātienes nodarbībām, kas radīja administratīvos šķēršļus, jo apmācāmā persona arī mācības attālināti varēja uzsākt tikai pēc tam, kad tiek nokomplektēta mācību grupa.

Grozījumu projekts nodala klātienes apmācāmo personu reģistrāciju no attālinātās apmācības, kuras īstenošanas kārtība noteikta līgumā starp Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD) un konkrēto autoskolu.

Grozījumu projekts paredz, ka klātienes apmācība tiek reģistrēta un organizēta apmācībām grupās. Savukārt attālinātajai apmācībai personas tiek reģistrētas individuāli, klātienes apmācības daļai organizējot atsevišķas nodarbības, kuru norises vietu un laiku autoskolas paziņo CSDD elektroniski.

 

Kā piedalīties sabiedriskajā apspriešanā

Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā).

Lai piedalītos sabiedriskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”.

Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts “Grozījumi Ministru kabineta 2010. gada 13. aprīļa noteikumos Nr. 358 “Noteikumi par transportlīdzekļu vadītāju apmācību un transportlīdzekļu vadītāju apmācības programmām”), un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona.

Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.

Izteikt priekšlikumus un iebildumus par grozījumu projektu var līdz 11. aprīlim.  

 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI