E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35204
Lasīšanai: 3 minūtes
1
2
1
2

Ja zemesgrāmatā nav nostiprinātas īpašumtiesības uz dāvinājumā saņemto īpašumu

J
jautā:
20. janvārī, 2025
Sandra

Labdien! Vēlamies sakārtot īpašuma dokumentus. Dāvinātājs (tētis) dēlam 1999. gadā ir uzdāvinājis divas saimniecības ēkas. Tētis nomira 2019. gadā. Mantojums vēl nav nokārtots. Apdāvinātais dēls grib ēkas ierakstīt zemesgrāmatā. Dāvinātājam ir palicis pārdzīvojušais laulātais (nav laulāto mantas līguma), un laulībā dzimuši četri bērni. Vai šajā situācijā vispirms jānokārto mantojums un tikai pēc tam var ierakstīt vienam no bērniem uzdāvinātās ēkas zemesgrāmatā? Zeme, uz kuras ēkas atrodas, pieder pašvaldībai, tiek lietota uz zemes nomas līguma ar pašvaldību pamata. Paldies!

A
atbild:
10. februārī, 2025

Situācijas aprakstā ir vairāki nezināmie apstākļi, piemēram, vai ar tēvu tika noslēgts dāvinājuma līgums, vai kadastrā ir nostiprinātas dēla īpašumtiesības, vai uzdāvinātās ēkas ir pastāvīgi nekustamie īpašumi, vai tā ir domājamā daļa no cita īpašuma (vai tas ir reģistrēts zemesgrāmatā). Tāpat būtu precizējams, vai tēvs mantojumā ir atstājis citu mantu, ņemot vērā, ka laulātais un pārējie bērni ir neatņemamās daļas tiesīgie. 

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Normatīvais regulējums paredz, ka pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas (līguma noslēgšanas) līdz tam brīdim, kamēr jaunais ieguvējs nav reģistrējis īpašumu zemesgrāmatā uz sava vārda, juridiski nekustamā īpašuma īpašnieks joprojām ir tas, kurš reģistrēts zemesgrāmatā. Tādā situācijā dāvinājums būs jāpierāda, kārtojot mantojuma lietu. 

Aicinu jūs vērsties pie jurista vai zvērināta notāra ar jūsu rīcībā esošajiem dokumentiem, lai izvērtētu situāciju un iespējas pierādīt dāvinājuma esamību. Vienlaikus mudinu nevilcināties ar tēva mantojuma lietas uzsākšanu, jo mantojuma lietu var uzsākt arī kreditori (piemēram, pašvaldība; ja savlaicīgi netiek veikti nodokļu maksājumi, izveidojas parāds) un, mantiniekiem nepiesakoties termiņā, tā var tikt atzīta par bezmantinieka mantu, kas ir piekritīga valstij vai pašvaldībai (Civillikuma 416. pants). Tādā gadījumā tiesu izpildītājs bezmantinieka mantu pārdod izsolē. 

Plašāk par to, kas notiek, ja netiek kārtota mantojuma lieta, varat lasīt LV portāla publikācijā šeit. 

Vairāk par mantošanas kārtību varat uzzināt LV portāla skaidrojumā šeit.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 45 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas