Vai zemnieku saimniecības īpašnieks var sev kā privātpersonai dāvināt savai zemnieku saimniecībai piederošo zemi?
Zemnieka saimniecība ir individuālais uzņēmums, kas ražo lauksaimniecības produkciju, izmantojot speciāli šim mērķim galveno ražošanas līdzekli – zemi. Zemnieku saimniecības īpašnieka īpašumā vai lietošanā obligāti jābūt zemei. Likuma “Par individuālo (ģimenes) uzņēmumu un zemnieka vai zvejnieka saimniecību” 10. pants noteic, ka individuālā (ģimenes) uzņēmuma, zemnieka un zvejnieka saimniecības mantu veido individuālā uzņēmuma, zemnieka vai zvejnieka saimniecības īpašnieka manta vai attiecīgi ģimenes kopīpašums. Individuālais (ģimenes) uzņēmums, zemnieka un zvejnieka saimniecība valda, lieto savu mantu un rīkojas ar to saskaņā ar minēto likumu, Civillikumu un uzņēmuma statūtiem.
Zemnieka vai zvejnieka saimniecība iegūst juridiskās personas tiesības brīdī, kad tā tiek reģistrēta Uzņēmumu reģistrā, kas nozīmē, ka zemnieku saimniecība var uzņemties saistības un slēgt darījumus. Vienlaikus jāņem vērā iepriekš minētais, ka zemnieku saimniecības mantu veido individuālā zemnieka saimniecības īpašnieka manta. Tiesu praksē ir nostiprināts, ka zemnieku saimniecība kā individuālā uzņēmuma paveids ir juridiska fikcija, kas izveidota ar mērķi fiziskās personas īpašuma organizēšanai. Zemnieku saimniecības īpašnieka un zemnieku saimniecības manta ir nedalāma mantas kopība. Tieslietu ministrijas 2021. gada 17. marta skaidrojumā norādīts, ka “mantas reģistrēšana uz zemnieku saimniecības vārda vai darījumu veikšana zemnieku saimniecības statusā faktiski uzskatāma par vienpusēju fiziskās personas (zemnieku saimniecības īpašnieka) paziņojumu”, ka tā tiks izmantota konkrētam mērķim – saimnieciskās darbības veikšanai –, taču “juridiski neizmaina apstākli, ka visa uz zemnieku saimniecības vārda reģistrētā manta juridiski joprojām pieder fiziskajai personai”. Piemēram, ja zemnieku saimniecībai vai tās īpašniekam ir parāds, piedziņu var vērst uz personai piederošās zemnieku saimniecības mantu, jo zemnieku saimniecībai piederošā manta faktiski un juridiski ir fiziskajai personai – zemnieku saimniecības īpašniekam – piederoša manta.
Konkrētajā situācijā ieteicams vispirms konsultēties ar kvalificētu juristu vai zvērinātu notāru, lai izvērtētu attiecīgo gadījumu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!