E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34134
Lasīšanai: 5 minūtes
1
6
1
6

Vecāku pabalstu neizmaksā vecākam, kam pārtrauktas aizgādības tiesības

J
jautā:
07. oktobrī, 2024
Jevgēnijs

Labdien! Manai meitai ar bāriņtiesas lēmumu uz laiku tika apturētas aizgādības tiesības par bērniem. Tagad šīs tiesības ir atjaunotas. Kāpēc par aizgādības pārtraukšanas laiku meitai netika izmaksāts vecāku pabalsts, ja bērni visu laiku atradās pie viņas un tika baroti? Brauca taču pārbaudes. Paldies.

A
atbild:
07. novembrī, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte
Santa Galiņa
LV portāls

Vispirms norādām, ka ar pieejamo informāciju iespējams sniegt vispārīgu atbildi.

Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4 panta pirmā daļa noteic, ka vecāku pabalstu piešķir un izmaksā vienam no bērna vecākiem, ja tas kopj bērnu vai vairākus vienās dzemdībās dzimušus bērnus.

Valsts sociālo pabalstu likuma 7. panta otrā daļa nosaka: ja personai ir tiesības uz vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu par vienu un to pašu bērnu un par vienu un to pašu laikposmu, tad abus pabalstus piešķir un izmaksā vienam no bērna vecākiem. Savukārt minētā likuma 20. panta trešā daļa norāda, ka bērna kopšanas pabalsta izmaksu pārtrauc gadījumos, kad pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Andrika Stretinska paskaidro: ja bērna vecākam, kurš ir pieprasījis un saņem vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, ar bāriņtiesas lēmumu tiek pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības par attiecīgo bērnu, tad pabalstu izmaksa tiek pārtraukta, jo faktiskie apstākļi attiecībā uz pabalsta pieprasītāju neatbilst likumā noteiktajām prasībām, t. i., vecāks faktiski nekopj bērnu.

Savukārt Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesā norāda: ja vienam no vecākiem ir pārtrauktas aizgādības tiesības, tad tas nozīmē, ka šim vecākam tiek ierobežotas tiesības rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās. Aizgādības tiesības paliek vai nu otram vecākam, vai arī tās tiek noteiktas personai, kura nodrošina bērnam ārpusģimenes aprūpi – tas var būt aizbildnis vai audžuvecāks.

Vienlaikus ar aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākam nezūd pienākums nodrošināt bērnu uzturēšanu, norāda bāriņtiesā.

Bāriņtiesā arī skaidro, ka bērni varēja uzturēties pie mātes, to saskaņojot ar personu, kura nodrošina ārpusģimenes aprūpi, vai normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos, saņemot bāriņtiesas lēmumu par atļauju bērniem uzturēties pie mātes.

Savukārt VSAA skaidrojums par izmaksu pārtraukšanu balstās uz aizgādības tiesību pārtraukšanas tiesisko statusu, kas uz laiku ierobežoja bērnu mātes tiesības un pienākumus, t. sk. tiesības saņemt pabalstus.

Ja vienam no vecākiem tiek pārtrauktas aizgādības tiesības, tad viņš zaudē tiesības saņemt vecāku pabalstu, jo vairs nav tiesīgs realizēt bērna aizgādību. Šādā situācijā pabalstu var pieprasīt otrs vecāks, ja viņam ir aizgādības tiesības un viņš atbilst pabalsta saņemšanas nosacījumiem.

Lai otrs vecāks saņemtu pabalstu, viņam jāvēršas VSAA ar iesniegumu, kuram pievienoti dokumenti, kas apliecina aizgādības tiesību pārtraukšanu otram vecākam, t. i., bāriņtiesas lēmums.

Papildu informāciju par vecāku pabalsta piešķiršanas nosacījumiem un nepieciešamajiem dokumentiem varat atrast VSAA tīmekļvietnē vai sazinoties ar VSAA telefoniski. Klientu apkalpošanas centru kontaktinformācija atkarībā no reģionālā izvietojuma atrodama VSAA tīmekļvietnē.

Ja neviens no vecākiem nevar saņemt pabalstu, piemēram, ja abiem ir pārtrauktas aizgādības tiesības, tad to var pieprasīt persona, kura nodrošina bērnam ārpusģimenes aprūpi, piemēram, aizbildnis vai audžuvecāks. Šādā gadījumā ieteicams sazināties ar VSAA, lai precizētu pabalsta piešķiršanas kārtību konkrētajā situācijā.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 31 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas