Vai pilnvarās obligāti jānorāda pilns personas kods

J
jautā:
05. septembrī, 2024
Ilona

Labdien! Ja darba devējs pilnvaro darbinieku saņemt preci, vai pilnvarās obligāti jānorāda pilns personas kods? Vai pietiek ar personas koda pirmo pusi? Vai, uzrādot pilnu personas kodu, netiek pārkāpta fizisko personu datu aizsardzība?

A
atbild:
Šodien
Datu valsts inspekcija
Ginta Gailuma, sabiedrisko attiecību speciāliste

Datu valsts inspekcija skaidro: ja darba devējs pilnvaro darbinieku saņemt preci no trešās personas, tad pilnvarā ir jānorāda informācija, kas skaidri identificē personu, kurai piešķirtas šīs tiesības. Tas ietver darbinieka vārdu, uzvārdu un personas kodu. Kā zināms, personas kods sastāv no 11 cipariem. Tādējādi, ja ir prasīts uzrādīt personas kodu, tad jāsniedz pilns kods, lai cilvēku varētu precīzi identificēt.

Lai gan personas kods ir aizsargājami dati, tā apstrāde ir nepieciešama identifikācijas nodrošināšanai. Jāatzīmē, ka personas kods netiek uzskatīts par sensitīviem datiem. Tādēļ, ja pilnvarā tiek prasīts norādīt personas kodu, tas netiek uzskatīts par personas datu aizsardzības pārkāpumu. Informācijas apjoms var būt atkarīgs arī no pilnvaras veida. Ja otra puse var identificēt un pārbaudīt, piemēram, darbinieka amatu, tad var norādīt vārdu, uzvārdu un amatu. Tomēr šajā gadījumā darbiniekam arī jābūt dokumentam, kas apliecina konkrētu amatu.

Jāpiebilst, ka atbilstoši Vispārīgās datu aizsardzības regulas 9. pantam par “sensitīviem” datiem uzskatāmi:

  • personas dati, kas atklāj rases vai etnisko piederību, politiskos uzskatus, reliģisko vai filozofisko pārliecību;
  • dati par dalību arodbiedrībā;
  • ģenētiskie dati, biometriskie dati, ko apstrādā, tikai lai identificētu fizisku personu;
  • ar veselību saistīti dati;
  • dati par fiziskās personas dzimumdzīvi vai seksuālo orientāciju.