Labdien! Vai vidusskolā, kurā ir ļoti liels skolēnu skaits (otra vidusskola novadā ir likvidēta) un kur tas ir iemesls grūtībām sastādīt mācību stundu sarakstu (protams, arī telpu problēmas), ir tiesības mācībām paredzēto laiku vienu reizi nedēļā izmantot “skolotāju iknedēļas sapulcēm”? Tādā veidā katru nedēļu tiek atņemta viena pirmā stunda, ko skolēni varētu izmantot mācību stundām. Vai pedagogu sanāksmēm nevajadzētu izmantot citu laiku (citas Latvijas skolas ar to spēj tikt galā), piemēram, pēc mācību stundām, nevis pagarināt bērniem paredzēto mācību dienu par vienu stundu? Turklāt skolas autobusu rīta grafiks šajā dienā nav mainīts, bērni nīkst gaiteņos, kamēr daļa no pedagogiem dzer kafiju sanāksmē. Uz kādu normatīvo aktu balstoties, vecāki varētu absurdo situāciju izbeigt, lai viss rīta cēliens un dienas pirmā daļa tiktu izmantots tikai un vienīgi mācību stundām?
Vispārējās izglītības likums nosaka mācību stundu slodzi vispārējās vidējās izglītības programmā (45. pants), mācību stundas ilgumu un mācību organizācijas formas vispārējās vidējās izglītības programmās (46. pants), mācību gada ilgumu vispārējās vidējās izglītības iestādēs (47. pants), bet neparedz mācību sākuma un beigu laikus dienas ietvaros. To nenoteic arī citi izglītību reglamentējošie normatīvie akti. Mācību stundu saraksta sastādīšana ir katras izglītības iestādes kompetencē. Ja pirmā stunda izglītojamajiem kādā dienā netiek ieplānota, tas nenozīmē, ka kopējais stundu skaits vienā dienā (ne vairāk kā astoņas stundas) tiktu pārsniegts.
Izglītības iestādes mācību stundas lielākoties plāno dienas pirmajā pusē, izvairoties no t. s. “logiem”, bet pasākumus pedagogiem – pēc mācību stundu beigām. Taču ne vienmēr tas objektīvi ir iespējams, visdrīzāk arī jūsu aprakstītajā situācijā. Iesakām jautājumu par stundu sarakstu, t. sk. pretenzijas par tā sastādīšanu, vispirms pārrunāt ar izglītības iestādes administrāciju.
Ja neizdodas kopīgi rast optimālu risinājumu, jums ir tiesības ierosināt jautājuma par stundu plānu izskatīšanu izglītības iestādes padomē – koleģiālā institūcijā, kurā atbilstoši Izglītības likuma 31. pantā noteiktajam darbojas gan izglītojamo, gan izglītojamo vecāku, gan pedagogu un citu izglītības iestādes darbinieku deleģētie pārstāvji.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!