Vai bez tēva piekrišanas māte var mainīt nepilngadīga bērna uzvārdu? Vecāki pirms gada ir šķīrušies pēc sievas iniciatīvas. Sieva bija atstājusi bijušā vīra uzvārdu, kas ir arī bērnam, bet tagad bērns apgalvo, ka māte vēlas viņam mainīt tēva uzvārdu uz mātes pirmslaulību uzvārdu, to mainot arī sev. Pēc šķiršanās, abpusēji vienojoties, bērns ir mātes aizgādībā, bet tēvs pilnībā nodrošina gan bērnu, gan bijušo sievu, kā arī regulāri tiekas ar bērnu un ņem to pie sevis.
Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 761 “Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” (turpmāk – noteikumi) 134. punktu, pamatojoties uz personas iesniegumu un dzimtsarakstu nodaļas atzinumu, reģistra ierakstu papildina, ja:
Ja konstatējams kāds no iepriekš uzskaitītajiem noteikumos norādītajiem tiesiskajiem pamatiem, dzimtsarakstu iestādē (pašvaldības dzimtsarakstu nodaļā vai Latvijas Republikas diplomātiskajā un konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstīs) iesniedzams iesniegums par bērna uzvārda maiņu.
Atbilstoši noteikumu 135. punktam, iesniedzot iesniegumu noteikumu 134.7. un 134.8. apakšpunktā minētajos gadījumos, ir nepieciešama abu vecāku – mātes un tēva – piekrišana. Ja bērna vecāki nespēj vienoties par bērna vārda vai uzvārda maiņu, iesniegumam pievienojams bāriņtiesas lēmums par uzvārda maiņas atbilstību bērna interesēm.
Ja bāriņtiesa ir pieņēmusi lēmumu par bērna uzvārda maiņas atbilstību bērna interesēm, otra vecāka piekrišana nav nepieciešama. Bāriņtiesas lēmums aizstāj otra vecāka piekrišanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!