412. ceļazīme par šķēršļa apbraukšanu neregulē nogriešanos krustojumā

J
jautā:
23. augustā, 2024
Rihards

Labdien! Vai ir pareizs mans uzskats: ja pirmajai rīkojuma ceļazīmei uzreiz seko nākamā rīkojuma ceļazīme, tad pirmā rīkojuma ceļazīme zaudē spēku un vairs nav jāņem vērā? Ceļam pa vidu ir šķērsis (saliņa, laukums), un ceļš sadalās. Pirms šī ceļa sazarojuma (brauktuvju krustošanās vietas) ir uzstādīta ceļazīme Nr. 401 Braukt taisni”, kuras darbība neattiecas tikai uz pasažieru sabiedriskajiem transportlīdzekļiem. Savukārt uz šķēršļa ir uzstādīta rīkojuma ceļazīme, 412. zīme Šķērsli apbraukt pa labo vai pa kreiso pusi. Manā izpratnē ar rīkojuma zīmi Nr. 412 tiek atcelta pirmā rīkojuma zīme Nr. 401. Ja zīmei Nr. 401 ir norādīts izņēmums, ka tā neattiecas uz sabiedriskajiem transporta līdzekļiem, tad zīmei Nr. 401 nekādu atrunu vai izņēmumu nav, līdz ar to tā ir strikti attiecināma uz visiem transporta līdzekļiem un es kā parastais autovadītājs drīkstu veikt labo manevru, ne tā? Vai man ir taisnība, bet, ja nav, tad kāpēc?

A
atbild:
22. oktobrī, 2024
Sandis Zellis
jurists

Atbilstoši Ministru kabineta 2015. gada 2. jūnija noteikumu Nr. 279 “Ceļu satiksmes noteikumi” 273. punktam 401.zīmes Braukt taisni darbība attiecas uz brauktuvju krustošanās vietu, pirms kuras zīme uzstādīta. Līdz ar to nākamā rīkojuma zīme pati par sevi neatceļ iepriekšējās rīkojuma zīmes darbību, vēl jo vairāk tad, ja nākamā rīkojuma zīme neregulē kustību krustojumā, bet gan noteic tikai pusi vai puses, pa kurām apbraukt uz ceļa izvietotu šķērsli. Citiem vārdiem sakot, 412.zīme pēc savas būtības (mērķa) nevar ne atļaut, ne aizliegt nogriešanos krustojumā.