DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. martā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

Vidzemes plānošanas reģions un trīs reģiona pašvaldības gatavojas testēt starptautiski izstrādātu zaļā publiskā iepirkuma pieeju

FOTO: Vidzemes plānošanas reģions.

Lai veicinātu reģionālās attīstības prioritāšu īstenošanu un uzlabotu iepirkumu kvalitāti publiskajā sektorā, Vidzemes plānošanas reģions kopā ar trim reģiona pašvaldībām – Cēsu, Smiltenes un Valmieras novada –  līdz 2026. gadam plāno īstenot vismaz trīs pilotiepirkumus, izmantojot starptautiski izstrādātu pieeju zaļā publiskā iepirkuma īstenošanai. Par šo ieceri partneri vienojās, iesaistoties projektā “ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā” (ChemClimCircle-2), kura uzsākšanas sanāksme notika 19.–20. martā Rīgā, pulcējot pārstāvjus no astoņām valstīm.

Spānijas ieguldījums Latvijas un reģiona drošībā, ES un NATO atturēšanas un aizsardzības spējas, ES paplašināšanās un nākamais daudzgadu budžets, divpusējā sadarbība drošībā un ekonomikā, taisnīga un ilgstoša miera panākšana Ukrainā un Krievijas ierobežošana – galvenās tēmas, ko oficiālajā vizītē Spānijas Karalistē 27. un 28. martā ārlietu ministre Baiba Braže pārrunāja ar Spānijas ārlietu, Eiropas Savienības un sadarbības lietu ministru Hosē Manuelu Albaresu Bueno (José Manuel Albares Bueno) un Spānijas aizsardzības ministri Margaritu Roblesu Fernandesu (Margarita Robles Fernández).

“Iepirkumi nav tikai mehānisms izmaksu optimizēšanai – tie var būt būtisks rīks reģionālās attīstības mērķu īstenošanai,” uzsver projekta vadītājs Vidzemes plānošanas reģionā Krišjānis Pundurs.

Projektā “ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā” paredzēts padziļināti ieviest iepriekšējā projekta gaitā izstrādāto pieeju, kuras pamatā ir trīs savstarpēji saistīti ilgtspējas aspekti – zems bīstamo ķīmisko vielu risks (Chem), klimatneitralitāte (Clim) un aprites ekonomikas principi (Circle). Mērķis ir padarīt šo pieeju praktiski pielietojamu publiskā sektora iepirkumos, lai veicinātu klimata mērķu sasniegšanu, kaitīgo vielu samazināšanu un resursu efektīvāku izmantošanu. Sanāksmes laikā īpaša uzmanība tika pievērsta metodoloģijas izpratnei – kā iepirkumu kritērijos līdzsvaroti integrēt visus trīs ilgtspējas aspektus un kā rīkoties gadījumos, kad tie nonāk savstarpējā pretrunā. Projektu partneri uzsvēra, ka risinājumiem jābūt vienkārši ieviešamiem un pielāgojamiem katras organizācijas stratēģiskajiem dokumentiem un normatīvajam regulējumam.

Projektu vada Lietuvas Nacionālais iepirkumu birojs, un tajā iesaistītas dažāda līmeņa pašvaldības, reģionālās attīstības institūcijas, kompetenču centri un pētniecības organizācijas no astoņām Baltijas jūras reģiona valstīm.

Lai pārliecinātos par izvēlētās pieejas lietderību, 2026. gadā astoņās projektā iesaistītajās valstīs plānots organizēt vismaz 50 pilotiepirkumus.  Īpaša uzmanība tiks veltīta uzraudzības sistēmas pilnveidei, lai iepirkuma procesā nodrošinātu atbilstību sākotnēji definētajām ilgtspējas prasībām un pārliecinātos, ka piegādātais rezultāts atbilst solītajam.

Papildus Vidzemes partneriem projektā no Latvijas piedalās arī Rīgas valstspilsētas pašvaldība, kas arī veiks pilotiepirkumus, un Ekodizaina kompetences centrs, kas projekta ietvaros izstrādās apmācību moduli. Mācību programma būs pieejama visām pašvaldībām Vidzemē, lai iepirkumu speciālisti varētu pilnveidot zināšanas par zaļā publiskā iepirkuma organizēšanu.

Papildus iepriekš minētajām aktivitātēm, jau 2025. gada otrajā pusē paredzētas arī apaļā galda diskusijas ar iepirkumu ekspertiem, kurās tiks izvērtēta izstrādātās pieejas piemērotība dažādām iepirkumu situācijām.

Kontekstam


Projekts “ChemClimCircle pieejas ieviešana zaļajam publiskajam iepirkumam Baltijas jūras reģionā” (ChemClimCircle-2) tiek īstenots Interreg Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2021.–2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir padarīt zaļo publisko iepirkumu par daudz efektīvāku un praksē izmantojamu politikas instrumentu klimata pārmaiņu mazināšanai, vienlaikus iekļaujot arī aprites ekonomikas principus un prasības kaitīgo ķīmisko vielu samazināšanai. Projektā paredzēts pilotēt un izvērtēt iepirkumus, izstrādāt monitoringa un ietekmes novērtēšanas instrumentus, kā arī ieviest mācību programmu un tiešsaistes platformu iepirkumu speciālistiem ar soli pa solim vadlīnijām zaļā publiskā iepirkuma īstenošanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI