E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32897
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Lai pārņemtu procesuālās tiesības, vispirms jānokārto mantojuma process

J
jautā:
07. jūnijā, 2024
sanita

Labdien! Paldies par atbildi! Par tiesību pārņemšanu tiesvedības procesā viss ir skaidrs. Diemžēl māsīcas mūs par šo notiekošo tiesvedības procesu neinformē. Esmu vecmammas vecākā dēla meita, un mans tētis ir miris. Vecmammas otra dēla meitas šobrīd mums liedz iespēju piedalīties mantojuma atgūšanā. Ko mums darīt un kur vērsties, kamēr mantojuma tiesības ir līdzvērtīgas? Paredzu, ka apzināti netiks sniegts ne lietas numurs, ne tā procesuālā gaita. 

A
atbild:
14. jūnijā, 2024

Pirmkārt, jums jāuzsāk mantojuma kārtošanas process. Ja nav testamenta vai mantojuma līguma, tad saskaņā ar Civillikuma 404. panta nosacījumiem pirmā šķirā manto bez pakāpju tuvuma izšķirības, visi tie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem, no vienas puses, un mantojuma atstājēju, no otras puses, nav citu lejupējo, kam būtu tiesība mantot. Tātad, spriežot pēc aprakstītā, jums ir tiesības mantot. Pieteikšanās mantojumam notiek, mantiniekiem aizejot uz zvērināta notāra biroju un iesniedzot attiecīgu iesniegumu. Mantošanas iesniegumu mantinieks iesniedz zvērinātam notāram, kurš praktizē tajā teritorijā, kurā bija deklarēta mantojuma atstājēja pēdējā dzīvesvieta. Ja pēdējā deklarētā dzīvesvieta nav zināma, tad jāvēršas pie zvērināta notāra pēc mantojamās mantas vai tās galvenās daļas atrašanās vietas.   

Latvijas Republikas oficiālā izdevēja “Latvijas Vēstnesis” oficiālajā izdevumā vestnesis.lv, sadaļā “Mantojumu ziņas”, var pārbaudīt, vai kāds zvērināts notārs jau ir izsludinājis mantojuma atklāšanos. Ja ir, tad ar iesniegumu jāvēršas pie konkrētā zvērināta notāra.  

Detalizēta informācija par mantojuma kārtošanas procesu pieejama rakstā “Mantojuma kārtošanas process – soli pa solim”. 

Kad saņemsiet mantojuma apliecību, tad varēsiet pārņemt procesuālās tiesības, kļūt par dalībnieci civiltiesiskajā strīdā un iepazīties ar lietas materiāliem.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 136 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas