Bērna nodarbināšana

J
jautā:
06. jūnijā, 2024
Kurts

Sveicināti! Vēlos noskaidrot, kādi likumi un/vai normatīvie akti jāievēro filmas uzņemšanā, kā aktieri nodarbinot bērnu Latvijas Republikas teritorijā, kurš vēl nav sasniedzis 12 gadu vecumu un ir citas Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonis, kā arī atrodas darba attiecībās ar uzņēmumu citā ES valstī un Latvijā ir tikai komandējumā/darba izbraukumā? Paldies!

A
atbild:
13. jūnijā, 2024
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Valsts darba inspekcija sniedz atbildi: “Saskaņā ar Darba likuma 37. panta trešo daļu izņēmuma gadījumos, ja viens no vecākiem (aizbildnis) devis rakstveida piekrišanu un ir saņemta Valsts darba inspekcijas (turpmāk  VDI) atļauja, bērnu kā izpildītāju var nodarbināt kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, ja šāda nodarbināšana nav kaitīga bērna drošībai, veselībai, tikumībai un attīstībai. Tāpat attiecīgā nodarbināšana nedrīkst kavēt bērna izglītošanos. Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas konkrētajos gadījumos, noteikta Ministru kabineta 28.05.2002. noteikumos Nr. 205 “Kārtība, kādā tiek izsniegtas atļaujas bērnu – izpildītāju – nodarbināšanai kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, kā arī atļaujā ietveramie ierobežojumi” (turpmāk  MK noteikumi Nr. 205).

Darba devējam atbilstoši paredzētajai bērna nodarbināšanas vietai jāvēršas ar rakstveida iesniegumu VDI atļaujas saņemšanai. Iesniegumu var iesniegt, nosūtot uz elektroniskā pasta adresi vdi@vdi.gov.lv un parakstot ar drošu elektronisko parakstu vai iesniedzot VDI e-adresē. Tāpat iesniegumu var nosūtīt pa pastu reģionālajai VDI (detalizēta reģionālo VDI kontaktinformācija pieejama šeit), kas veic uzraudzību teritorijā, kurā bērns tiks nodarbināts.

Papildus iesniegumam jāpievieno viena vecāka (aizbildņa) rakstiska piekrišana un iesniegumā jānorāda MK noteikumu Nr. 205 2. punktā minētās ziņas:

  • bērna vārds, uzvārds, personas kods un dzīvesvietas adrese;
  • nodarbināšanas veids;
  • nodarbināšanas vieta;
  • paredzamais darba un atpūtas laiks;
  • nodarbināšanas ilgums;
  • darba vietas pārbaudes rezultāti.

Paskaidrojam, ka atbilstoši MK noteikumu Nr. 205 3. punktam pirms atļaujas piešķiršanas VDI ir tiesības:

  • pieprasīt izziņu no izglītības iestādes, lai pārliecinātos, ka bērna nodarbināšana nekavēs viņa izglītošanos;
  • pieprasīt darba devējam nodrošināt drošu darba vidi un apstākļus, lai neradītu risku bērna drošībai un veselībai.

Izsniedzot atļauju bērna kā izpildītāja nodarbināšanai kultūras, mākslas, sporta un reklāmas pasākumos, VDI tajā norāda:

  • bērna vārdu, uzvārdu, personas kodu un dzīvesvietas adresi;
  • nodarbināšanas veidu;
  • nodarbināšanas vietu;
  • darba un atpūtas laiku;
  • nodarbināšanas ilgumu;
  • atļaujas derīguma termiņu;
  • ziņas par vecāku (aizbildņu) piekrišanu.”