E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32713
Lasīšanai: 3 minūtes

Vai no mazas pensijas drīkst ieturēt pārmaksāta pabalsta summas

J
jautā:
20. maijā, 2024
Juris

Labdien! Es esmu 1. grupas invalīds, kopjams. Pirms gada saņēmu vēstuli no VSAA, ka esmu parādā Norvēģijai, jo viņi nepareizi (par daudz) tika izmaksājuši bezdarbnieka pabalstu. Tagad man bez kāda lēmuma vai citas informācijas tika izmaksāta mazāka invaliditātes pensija un kopšanas nauda. Sāku interesēties un saņēmu zvanu no VSAA Starptautiskās nodaļas. Man laipni, it kā pretimnākoši izskaidroja, ka tiek ieturēti 10% no manas pensijas un kopšanas naudas; sacīja, ka, labu vēlot, prasība netika nosūtīta tiesu izpildītājam. Es apjuku. Mana pensija ir 220 eiro un kopšanas nauda 213 eiro, no kā tagad tiek atvilkti 10% par labu Norvēģijai. Vai tiešām tas ir likumīgi, ņemot vērā manus mazos ienākumus? Paldies. 

A
atbild:
31. maijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

No situācijas izklāsta saprotams, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) jūs jau pirms gada informēja par to, ka citā valstī – Norvēģijā – jums ir izveidojies parāds. Acīmredzot tāpēc, ka nepamatotā apmērā izmaksāts bezdarbnieka pabalsts. Tāda situācija var izveidoties, piemēram, ja pabalsta saņēmējs nav sniedzis kompetentajai iestādei nepieciešamās ziņas pabalsta saņemšanas periodā.  

Jautājumā neesat norādījis, kāda vēl informācija pirms gada jums tika paziņota, izņemot faktu, ka ir parāds. 

Latvijas Republikas likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” noteic: ja personai ir piešķirts sociālās apdrošināšanas pakalpojums, valsts sociālais pabalsts vai izdienas pensija, aģentūra veic ieturējumus sociālās apdrošināšanas pakalpojuma, valsts sociālā pabalsta vai izdienas pensijas pārmaksas atgūšanai 10% apmērā no katra piešķirtā sociālās apdrošināšanas pakalpojuma, valsts sociālā pabalsta vai izdienas pensijas. Ieturējumus neveic no bērna piedzimšanas pabalsta, pabalsta pārdzīvojušajam laulātajam, apbedīšanas pabalsta un papildu izdevumu kompensācijas sakarā ar nelaimes gadījumu darbā vai arodslimību. 

Lai precīzāk uzzinātu pamatojumu, kādas tiesību normas tiek piemērotas, no jums kā VSAA klienta atgūstot citas valsts kompetentās iestādes pieprasīto pārmaksātā pabalsta summu, sazinieties ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, rakstot uz e-pasta adresi konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru 64507020.   

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 57 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas