TĒMA: Tieslietas

Mantojuma atraušana necienīgām personām iespējama tiesas ceļā

J
jautā:
10. maijā, 2024
Rīts

Labdien! Nomira tēvs, un palika mantojumā māja ar zemi. Attiecīgajā īpašumā dzīvoju es un mamma. Mantojumam pieteicās arī māsa un brālis, kuri centās apmelot mani un mammu, ka neesam rūpējušies par tēvu, un mēģināja atrast tam lieciniekus. Viņiem tas, protams, neizdevās. Es sazinājos ar cilvēkiem, kuri it kā pēc brāļa un māsas teiktā bija apgalvojuši, ka es un mamma neesam mantojuma cienīgi. Viņi apstiprināja, ka tās ir muļķības un ka brālis un māsa to ir izdomājuši, kā arī, ja vajadzēs, ieradīsies tiesā, lai par to liecinātu. Brālis un māsa nepalīdzēja rūpēties par tēvu, kad bija nepieciešama palīdzība, un atteicās to darīt, uzsverot, ka es ar viņu dzīvoju vienā mājā, tāpēc man tas jādara. Brālis un māsa arī atsakās uzturēt mantojumu gan fiziski, gan materiāli un ir pateikuši, ka neko nemaksās un nepļaus, bet uz īpašumu viņi brauks, kad vēlēsies, un darīs tajā, ko gribēs. Kādas ir manas iespējas kaut ko panākt likumiskā ceļā?

A
atbild:
13. maijā, 2024
Pauls Vasks
jurists

Civillikuma 824. pants izsmeļoši noteic, ka gan mantojumu, gan legātu zaudē kā necienīgs:

  • kas tīši sagādājis nāvi mantojuma atstājējam vai savam tuvākam priekšmantiniekam vai tīši nodarījis mantojuma atstājējam tādu veselības bojājumu, kurš padara to nespējīgu taisīt vai atcelt pēdējās gribas rīkojumu;
  • kas ar vardarbību vai viltu pamudinājis vai atturējis mantojuma atstājēju taisīt, grozīt vai atcelt pēdējās gribas rīkojumu;
  • kas ļaunprātīgi nogādājis pie malas mantojuma atstājēja taisīto pēdējās gribas rīkojumu;
  • kas viltojis mantojuma atstājēja pēdējās gribas rīkojumu;
  • kas atteicies no viņam pēdējās gribas rīkojumā uzliktā aizbildņa amata vai pienākuma kādu audzināt;
  • kas neizpilda viņam uzlikto pienākumu rūpēties par mantojuma atstājēja apbedīšanu;
  • kas gada laikā no pēdējās gribas rīkojuma spēkā nākšanas bez ievērojamiem iemesliem neizpilda mantojuma atstājēja uzlikumu;
  • kam atņemtas aizgādības tiesības ar spēkā stājušos tiesas spriedumu (200. pants).

Būtiski uzsvērt izteikumi par to, ka kāds cits ir necienīgs mantot, paši par sevi neko tiesiski nemaina. Mantojuma un legāta atraušana necienīgām personām iespējama tiesas ceļā. Tātad, ja jūsu māsa vai brālis vēlētos panākt mantojuma atraušanu jums un jūsu mātei, tad, ceļot prasību tiesā, konkrētajām personām būs jāpierāda tiesā kāda no Civillikuma 1824. pantā uzskaitītā pamata pastāvēšana. Jums šādā gadījumā būs tiesības neatzīt prasību un Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā pārliecināt tiesu par attiecīgās prasības nepamatotību. Kamēr un ja šāda prasība tiesā netiek celta, no jums netiek prasīta nekāda īpaša rīcība.