TĒMA: Tieslietas

Vai var iestāties kriminālatbildība par dzimumattiecībām ar nepilngadīgo

J
jautā:
06. maijā, 2020
Tince

Meitene ir pilngadīga, bet zēnam ir 16 gadi. Vai meitenei būs problēmas?

A
atbild:
11. jūnijā, 2020
Ilona Barkovska
juriste

Ja jautājums ir par dzimumattiecībām, tad svarīgs apstāklis – vai dzimumakts ir noticis brīvprātīgi.

Saskaņā ar Krimināllikuma 159. pantu par dzimumaktu, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli, vai par dzimumaktu pret cietušā gribu, lietojot vardarbību, draudus vai izmantojot uzticību, autoritāti vai citādu ietekmi uz cietušo (izvarošana), soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no četriem līdz desmit gadiem un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.

Ja abas puses dzimumattiecībās iesaistījās brīvprātīgi, tad kriminālatbildības pilngadīgai personai par šādiem sakariem ar 16 gadu vecumu sasniegušu personu nav, jo saskaņā ar Krimināllikuma 161. pantu par dzimumakta, anāla vai orāla akta izdarīšanu vai dzimumtieksmes apmierināšanu pretdabiskā veidā, vai citādas seksuāla rakstura darbības izdarīšanu fiziskā saskarē ar cietušā ķermeni, ja tas izdarīts ar personu, kura nav sasniegusi sešpadsmit gadu vecumu, un to izdarījusi pilngadīga persona, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz pieciem gadiem.