TĒMA: Mājoklis

Katram dzīvokļa īpašniekam ir jāmaksā zemes noma

J
jautā:
20. martā, 2024
Natalija

Dzīvokļu īpašnieki zināja, ka ir zemes īpašnieks, meklēja viņu jau no 2013. gada, bet zemes īpašnieks bija sasniedzams tikai 18.03.2024., kad atsūtīja savu pilnvaroto pārstāvi ar derīgu pilnvaru un bankas kontu. Viņš tagad prasa samaksāt zemes nomas maksu no 2018. gada. Ja kāds dzīvokļa īpašnieks nepildīs savu saistību daļu, zemes īpašnieks varētu vērsties pret kopību ar prasību par pilnīgu saistību izpildi no kopības mantas. Kopība var sazināties tikai ar konkrētajiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri šobrīd dzīvo mājā. Zināms, ka dzīvokļa īpašnieks atbild un maksās tikai par noteiktu periodu un pēc savas iniciatīvas, izpildīs savu saistības daļu, maksājot uz zemes īpašnieka norādīto kontu. Ja nav iespējams izpildīt zemes īpašnieka prasību pilnā apmērā, tad pastāv iespēja, ka starpība būs jāmaksā tiem, kuri visu laiku godprātīgi maksā. Kā pret to nodrošināties?

A
atbild:
26. martā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Gundars Lācis, zvērināts advokāts

Katram dzīvokļa īpašniekam ir jāmaksā zemes noma par sava dzīvokļa proporcionālo daļu mājas īpašumā. Mājas kopība vai kaimiņu dzīvokļu īpašnieki nav atbildīgi par to dzīvokļu īpašnieku saistībām, kuri nemaksā zemes nomu. Zemes īpašnieks var izvirzīt vai celt prasību tikai pret katru dzīvokļa īpašnieku atsevišķi un tikai par attiecīgā dzīvokļa proporcionālo platību. Katrs dzīvokļa īpašnieks, kas veic zemes nomas maksu, to var pierādīt ar norēķina dokumentiem, kvīti vai pārskaitījumu. Viņš nebūs atbildīgs par kaimiņu rīcību, kuri nemaksā. Zemes īpašniekam nav tiesību piedzīt zemes nomu no maksātājiem nemaksātāju vietā. Turklāt, ja zemes īpašnieks ir “uzradies” tikai 2024. gadā un prasa zemes nomu kopš 2018. gada, dzīvokļu īpašniekiem būtu jānoskaidro iemesli, kāpēc kopš 2018. gada zemes īpašnieks nevēlējās saņemt zemes nomas maksu.