Vīrs slimoja desmit dienas, gāja uz injekcijām. Šodien bija jāsāk strādāt, bet viņam paziņoja, ka vairāk neesot darba, ko viņam piedāvāt, un pēc 29 nostrādātiem gadiem viņš tika atbrīvots no darba. Viņam tagad ir 55 gadi.
Vai darba devējam ir tiesības šādi rīkoties, un, ja ne, tad kur meklēt palīdzību? Paldies.
No apraksta nav skaidri saprotams, kā jūsu vīrs tika atbrīvots no darba. Proti, kāds darba devēja dokuments ir par pamatu darba attiecību izbeigšanai.
Darba attiecības puses var izbeigt vienojoties, atbilstoši Darba likuma 114. pantam. Tas nozīmē, ka tiek sagatavots vienošanās līgums, ko puses paraksta. Ja jūsu vīrs parakstīja šādu vienošanās līgumu, tad nav pamata uzskatīt, ka viņš tika atlaists.
Tiesību akti neaizliedz darba devējam veikt saimnieciskus un organizatoriskus pasākumus un samazināt darbinieku skaitu vai likvidēt amatus. Par šīm izmaiņām darbinieki ir jāinformē rakstveidā.
Saskaņā ar Darba likuma 104. panta pirmo daļu darbinieku skaita samazināšana ir darba līguma uzteikums tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatots ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā. Ja darba devējs uzskata par lietderīgu uzņēmumā veikt saimnieciska un organizatoriska rakstura pasākumus un to rezultātā īstenot darbinieku skaita samazināšanu vai amatu likvidēšanu, darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darbiniekam darba līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu – darbinieku skaita samazināšana, ievērojot Darba likuma 26. nodaļā noteikto darba līguma uzteikšanas kārtību (tai skaitā Darba likuma 101. panta ceturtajā daļā darba devējam noteikto pienākumu). Uzteikuma termiņš šādā gadījumā atbilstoši Darba likuma 103. pantam ir viens mēnesis.
Darba likuma 101. panta ceturtā daļa darba devējam uzliek par pienākumu piedāvāt darbiniekam citu darbu tai pašā vai citā darba devēja uzņēmumā, ja šāda iespēja uzņēmumā pastāv. Ja darbinieks nepiekrīt darba devēja piedāvājumam, tad darba līgums ir uzsakāms saskaņā ar Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu.
Ja darba attiecības tiek izbeigtas, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu, darbiniekam ir izmaksājams atlaišanas pabalsts Darba likuma 112. pantā norādītajā apmērā, ņemot vērā darbinieka darba stāžu konkrētajā uzņēmumā.
Ja jūsu vīram tika uzteikts darba līgums atbilstoši iepriekšminētajam un netika ievērots uzteikuma termiņš, tad viņam ir tiesības vērsties tiesā un pieprasīt, lai uzteikums tiktu atzīts par spēkā neesošu. Darba likuma 122. pants nosaka termiņus, kādos darbinieks ir tiesīgs apstrīdēt darba devēja uzteikumu un darba tiesisko attiecību izbeigšanu, proti: “Darbinieks var celt tiesā prasību par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu viena mēneša laikā no uzteikuma saņemšanas dienas. Citos gadījumos, kad pārkāptas darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības, viņš var celt tiesā prasību par atjaunošanu darbā viena mēneša laikā no atlaišanas dienas.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!