TĒMA: Nodokļi

Vai jāreģistrējas PVN reģistrā, ja 2023. gada beigās apgrozījums pārsniedza 40 000 eiro

J
jautā:
16. janvārī, 2024
Anita

Labdien! Jautājums par jauno PVN slieksni. Personai uz 31.12.2023. tika pārsniegts 40 000 eiro slieksnis, kas uzliek pienākumu reģistrēties PVN nodokļu maksātāju reģistrā, tomēr apgrozījums no saimnieciskās darbības 2024. gadā (pēc prognozēm) nepārsniegs jauno PVN robežu (50 000 eiro), kas šobrīd uzliek pienākumu reģistrēties PVN reģistrā. Vai šādā situācijā personai ir jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā? Vai var iesniegt iesniegumu par PVN samaksu 2023. gadā un nereģistrēties PVN reģistrā, jo netiek sasniegts jaunais slieksnis?

A
atbild:
05. februārī, 2024

Ja 2023. gada 31. decembrī apgrozījums (ar nodokli apliekamo darījumu vērtība) par pēdējiem 12 mēnešiem pārsniedza 40 000 eiro, ir pienākums reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā.

VID ir sniedzis atbildes uz jautājumiem par reģistrēšanos VID PVN maksātāju reģistrā 2024. gadā saistībā ar jauno reģistrācijas slieksni, kā arī nodokļu maksātāja pienākumiem.

Jautājums: Ja saimnieciskās darbības veicējam 2023. gada decembrī ir pārsniegts reģistrācijas slieksnis VID PVN maksātāju reģistrā, kas bija spēkā līdz 2023. gada 31. decembrim, proti, 40 000 eiro, piemēram, 2023. gada 12. decembrī ar PVN apliekamo darījumu vērtība 12 mēnešu laikā ir sasniegusi 42 000 eiro, vai no pārsnieguma jāsamaksā PVN un līdz 2024. gada 15. janvārim jāiesniedz iesniegums reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā?

VID atbilde: Jā. Pienākumu reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā 2023. gadā neietekmē fakts, ka ar 2024. gada 1. janvāri Pievienotās vērtības nodokļa likuma regulējums noteic citu reģistrācijas slieksni.

Jautājums: Kā rīkoties, ja saimnieciskās darbības veicējs tikai pēc 2024. gada 15. janvāra konstatē, ka jau 2023. gadā ar PVN apliekamo darījumu vērtība 12 mēnešu laikā bija pārsniegusi 40 000 eiro, kā arī tiek plānots, ka 2024. gadā šī vērtība 12 mēnešu laikā nepārsniegs 50 000 eiro?

VID atbilde: Saimnieciskās darbības veicējam nekavējoties jāiesniedz iesniegums reģistrācijai VID PVN maksātāju reģistrā, kā arī jāsamaksā valsts budžetā PVN par veiktajiem ar PVN apliekamajiem darījumiem līdz reģistrācijas brīdim par summu, kas pārsniedz 40 000 eiro, aprēķināto PVN summu iekļaujot darījumu vērtībā. Pirms PVN samaksas valsts budžetā ir jāiesniedz paziņojums par PVN samaksu (Ministru kabineta 2013. gada 3. janvāra noteikumu Nr. 17 “Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” 5. pielikums).