No 2024. gada 1. janvāra tiek paaugstinātas invaliditātes minimālās pensijas

J
jautā:
03. janvārī, 2024
Kristīne

Labdien! Esmu 2. grupas invalīds (kopš bērnības) un saņemu invaliditātes pensiju, kuru katru gadu pārrēķina.
Ar šī gada 1. janvāri tiek paaugstināta invaliditātes pensijas bāze. Vai arī man būtu jāpalielina invaliditātes pensija, ja bāze pieaug? Kā invaliditātes pensiju aprēķina personām, kurām darba stāžs ir vairāk nekā 10 gadu?

A
atbild:
04. janvārī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

No 2024. gada pārrēķina nevis visas invaliditātes pensijas, bet mazās pensijas, kuras nesasniedz ar likumu noteikto minimālo apmēru.

Cilvēkiem ar II grupas invaliditāti (ar invaliditāti kopš bērnības) pensijas minimālais apmērs šogad ir 288,40 eiro.

Visas pensijas (arī invaliditātes) katru gadu pārskata jeb indeksē 1. oktobrī.

I un II grupas invaliditātes pensijas apmēru ietekmē:

  • personas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ko nosaka par jebkuriem 36 mēnešiem pēc kārtas pēdējo piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas;
  • personas individuālais apdrošināšanas stāžs;
  • maksimāli iespējamais apdrošināšanas stāžs, kuru nosaka no 15 gadu vecuma līdz likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai.

I un II grupas invaliditātes pensijas aprēķina pēc formulas, kas norādīta likuma “Par valsts pensijām” 16. pantā. Tātad individuālais apdrošināšanas stāžs ir iekļauts formulā un tiek ņemts vērā pensijas aprēķinā.

Strādājošs invaliditātes pensijas saņēmējs (I vai II grupas invaliditātes gadījumā) reizi gadā var lūgt piešķirto pensiju pārrēķināt, jo ir papildinātas apdrošināšanas iemaksas.