TĒMA: Pirmsskola

Bērnudārza atvēršana

J
jautā:
29. decembrī, 2010
Nadja

Labdien! Gribu atvērt savu bērnudārzu. Kas man ir vajadzīgs? Kur meklēt informāciju?

A
atbild:
05. janvārī, 2011
Rūta Bierande
LV portāls

Tiešām, brīvu vietu trūkums bērnudārzos ne vienam vien uzņēmīgam cilvēkam licis aizdomāties, ka šī varētu būt īstā niša, kas ļautu sekmīgi nodarboties ar savu uzņēmējdarbību, vienlaikus sniedzot nesavtīgu ieguldījumu Latvijas attīstībā.

Tomēr, pirms sākt ar bērnudārza ierīkošanu nopietni nodarboties, būtu labi izlasīt visu vismaz interneta tīmeklī pieejamo informāciju (arī normatīvos aktus), atsijājot, vai tas, ko vēlos atvērt, tiešām ir bērnudārzs vārda tiešā un nepastarpinātā nozīmē.

Līdztekus klasiskajiem bērnudārziem pastāv vēl dažādas citas bērnu pieskatīšanas iestādes, ietverot gan nakšņošanu un ēdināšanu, gan tikai bērniņa pieskatīšanu kādas noteiktas stundas. Tāpat arī pastāv dažādas alternatīvās pirmsskolas iestādes, kas piedāvā atšķirīgus bērnu apmācības veidus, šādi bērniņus ne tikvien pieskatot, bet attīstot to maņas un uztveri, ieaudzinot patstāvību u.tml. Tāpēc jautājuma uzdevējai būtu lūgums precīzi definēt savu vēlmi, lai arī atbildi varētu formulēt precīzi.

Tomēr, ja esat vēlējusies atvērt tieši bērnudārzu, tad būs jāiepazīstas ar Izglītības likumu, Vispārējās izglītības likumu un uz šo likumu pamata izdotajiem MK noteikumiem (varat atrast portālā http://www.likumi.lv). Turpat atrodami arī Ugunsdrošības noteikumi, kas nenoliedzami ir saistoši bērnudārziem. Vēl noteikti ir jāiepazīstas ar valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un attiecīgās pašvaldības, kurā plānots bērnudārzu atvērt, saistošajiem noteikumiem.

Tāpat būs jāievēro arī Bērnu tiesību aizsardzības likums un jākonsultējas Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā ( http://www.bti.gov.lv) par normatīvo aktu ievērošanas uzraudzību bērnu tiesību aizsardzības jomā.

Ja esat vēlējusies bērnus savā izglītības iestādē arī ēdināt, tad noteikti jāzina un jāievēro visas prasības ēdināšanas iestādēm, kādas noteicis Pārtikas un veterinārais dienests (http://www.pvd.gov.lv). Jāievēro būs higiēnas prasības un jāsaņem vērā Veselības inspekcijas atzinums.

Tāpat būs jāievēro arī konkrēti ES drošuma standarti, kas obligāti pirmsskolas iestādēm. Vairāk par to varat lasīt Veselības inspekcijas jautājumu un atbilžu sadaļā, kur atrodamas vairākas izsmeļošas atbildes saistībā ar bērnu pieskatīšanas iestāžu darbību (http://vi.gov.lv/?sadala=268).

Vēl es ieteiktu izlasīt Mika Užuļa rakstu „Dibināt bērnudārzu ir neprāts?”
Ja, izlasot pieejamo informāciju, esat gatava doties uz savu mērķi – atvērt pirmsskolas bērnu pieskatīšanas iestādi –, gaidīsim konkrētākus jautājumus!