TĒMA: Nodokļi

Vai jāmaksā nodoklis no autostāvvietas pārdošanas ienākuma

J
jautā:
07. decembrī, 2023
Artis

Vai ir jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis, pārdodot pazemes autostāvvietu? Īpašumā mazāk kā piecus gadus, un šis nav vienīgais īpašums. Stāvvietai ir atsevišķa zemesgrāmata, un tā nav piesaistīta dzīvoklim.

A
atbild:
15. decembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliks ar nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20%. Ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas nosaka, no nekustamā īpašuma pārdošanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un nekustamajā īpašumā veikto ieguldījumu vērtību nekustamā īpašuma turēšanas laikā.

Savukārt, ja nekustamo īpašumu atsavināšanas dienā izmanto kā saimnieciskās darbības pamatlīdzekli, ieņēmumus no nekustamā īpašuma atsavināšanas ņem vērā, nosakot saimnieciskās darbības ienākumu.

Ja ir paredzēts nekustamo īpašumu pārdot, vēl pirms darījuma par nodokļa piemērošanu ir jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.