TĒMA: Tieslietas

Likumiskās mantošanas tiesības

J
jautā:
21. novembrī, 2023
Roberts

Labdien! 2023. gada 23. martā nomira mans tēvs. Es esmu vienīgais bērns ģimenē. Vai kādam ir pienākums man paziņot par tēva nāvi? Radinieki mani par tādu neuzskata, un neviens neko man nav teicis. Palika tēva dzīvoklis, iedzīve, manas mantas. Vai man pienākas mantojums? Kā rīkoties, kur vērsties? Esmu 2. grupas invalīds ar garīgiem un uzvedības traucējumiem. Paldies.

A
atbild:
19. decembrī, 2023
Signe Laizāne
LV portāls

Latvijas valsts ir izvēlējusies pieteikšanās sistēmu: tas nozīmē, ka zvērinātie notāri nemeklē mirušā cilvēka potenciālos mantiniekus. Mantiniekiem pašam pie zvērināta notāra ir rakstiski jāizsaka vēlme mantot. Tātad mantinieks ir persona, kurš ierodas pie zvērināta notāra, un tikai pēc viņa rakstiska, noteiktā kārtībā apliecināta iesnieguma saņemšanas zvērināts notārs ir tiesīgs uzsākt mantojuma lietu atbilstoši Notariāta likumā noteiktajai kārtībai.

Jums ir tiesības uz tēva mantojumu kā pirmās šķiras mantiniekam (dēls). Garīga invaliditāte neatceļ tiesības mantot.

Ja ir nodibināta aizgādnība un ierobežota rīcībspēja, tad būs nepieciešama aizgādņa iesaiste.