TĒMA: Nodokļi

Vai nodokļa parādu dzēš, ja samazinājušies ienākumi

J
jautā:
16. novembrī, 2023
Mārtiņš

Labdien! 2015. gadā pārdevu īpašumu, netiku samaksājis ienākuma nodokli. 2021. gadā kļuvu par 1. grupas invalīdu, tagad esmu trūcīga persona. Manā situācijā nav iespējams nomaksāt nodokļu parādu, varbūt to var dzēst? Kā man rīkoties? Paldies.

A
atbild:
21. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Nodokļu parādu nomaksas kārtība, piedziņa, kā arī atsevišķos gadījumos parādu dzēšana ir noteikta likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Nodokļu parādu nav paredzēts dzēst sakarā ar parādnieka saslimšanu vai tāpēc, ka viņam ir samazinājušies ienākumi. Nodoklis bija jāsamaksā, kad tika gūti ienākumi no īpašuma pārdošanas.

Likumā ir paredzēta arī iespēja pagarināt nodokļu samaksas termiņu. Tas, vai kāds no likumā regulētajiem variantiem varētu tikt piemērots jūsu situācijā, ņemot vērā nodokļa nesamaksāšanas ilgo periodu, jums pašam jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā. Sazināties ar dienestu iespējams VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS), šim nolūkam izmantojot norādi “Sarakste ar VID”.