E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31006
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Jāvērtē darījuma atbilstība saimnieciskās darbības pazīmēm

J
jautā:
16. novembrī, 2023
Andrejs

Labdien! Kāds nodoklis tiek piemērots peļņai, kas iegūta no zelta monētu pirkšanas/pārdošanas? Monēta nav ieguldījumu zelts, jo tās vērtība pārsniedz tajā esošā zelta brīvā tirgus vērtību vairāk nekā par 80%. Piemēram, monēta iegādāta par 890 eiro; 60 eiro lieli papildizdevumi par monētu sūtīšanu uz ASV (NGC kompānijā) monētu konservācijai (tā saucamā NGC SLAB kapsula vai NGC HOLDERS) (ieskaitot sūtīšanu atpakaļ uz Latviju); 25 eiro lieli papildizdevumi par piegādi uz izsoli Lietuvā. Pārdošanas cena izsolē: 1200 eiro; izdevumi: 975 eiro; ienākums: 1200 eiro. Paldies.

A
atbild:
01. decembrī, 2023
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Ja zelts tiek pirkts personīgajai kolekcijai, tad tas neveido ienākumu.

Ja zelts tiek tālāk atsavināts (pārdots), tad jāvērtē darījuma atbilstība saimnieciskās darbības pazīmēm.

Likuma normās ir noteikts, ka par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

1) darījumu regularitāte un sistemātiskums (trīs un vairāk darījumi taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumi trijos taksācijas periodos);

2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro taksācijas gadā, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas atbilstoši šā likuma 9.panta pirmās daļas 19.2 punktam;

3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Tādējādi, ja regulāri pērk zeltu pārdošanai, tad šāda darbība ir uzskatāma par saimniecisku darbību un fiziskajai personai pirms tās uzsākšanas ir jāreģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā saimnieciskās darbības veicēja statusā.

Vairāk par saimniecisko darbību var uzzināt šeit: Saimnieciskās darbības veicēji | Valsts ieņēmumu dienests (vid.gov.lv).

Tā kā jautājumā sniegtā informācija nav pietiekama konkrētas atbildes sniegšanai, nodokļu konsultanti piedāvā teorētisku informāciju par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, kas arī varētu noderēt, veicot līdzīgus darījumus.

  1. Lai noteiktu PVN piemērošanu darījumam, ir jānosaka šī darījuma vieta.

Ja zelta monētas, kas nav ieguldījumu zelts, tika pārdotas izsolē Lietuvā, tad šī darījuma vieta atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 12. panta pirmajai vai otrajai daļai ir Lietuva.

Šādā gadījumā PVN monētu piegādei (pārdošanai) ir piemērojams saskaņā ar Lietuvas PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem.

Iesakām vērsties Lietuvas nodokļu administrācijā, lai noskaidrotu, vai monētu pārdošanai ir jāreģistrējas par PVN maksātāju Lietuvā.

Saimnieciskās darbības ietvaros, pārvietojot preces no Latvijas uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, tiek veikts preču piegādei ES teritorijā par atlīdzību pielīdzināms darījums atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 8. panta pirmajai daļai.

Ja Latvijas komersants, kas pārvieto zelta monētas uz Lietuvu, lai tās tur pārdotu izsolē, iepriekš nav saņēmis Lietuvas individuālo PVN identifikācijas numuru, tad šādai monētu pārvietošanai piemērojama PVN 21% likme atbilstoši to tirgus vērtībai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 279 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas