E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30993
Lasīšanai: 3 minūtes

Piekļuve koplietošanas inženiertehniskajām komunikācijām

J
jautā:
15. novembrī, 2023
Uldis

Labdien! Piecstāvu mājas pirmajā stāvā atrodas komerctelpas (aptieka, veikals, frizētava, ēdināšanas telpas). Mājai nav pagraba, un, 60. gados māju ceļot, aukstā un karstā ūdens caurules tika ievietotas pirmā stāva telpu grīdā. Šie uzņēmumi, pirms vairākiem gadiem veicot savus remontdarbus, ir slēguši piekļuvi šīm inženierkomunikācijām: grīdas aizlietas ar betonu, noflīzētas, uzlikti dēļi, parkets utt. Tagad ir plīsusi karstā ūdens caurule. Ir tāme par kopējo summu 3862 eiro. Puse izdevumu, rupji rēķinot, ir grīdas uzlaušana un atjaunošana, un to grib segt no mājas uzkrājuma (protams, arī no šiem komerctelpu īpašniekiem). Vai uzlaušanas un grīdas seguma atjaunošanas darbi nebūtu jāsedz tikai komerctelpu īpašniekiem? Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta septītajā daļā ir noteikts: dzīvokļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu.

A
atbild:
17. novembrī, 2023

Atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta pirmās daļas 7. punktam dzīvokļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu;

No minētās normas izriet, ka dzīvokļa īpašniekam (tostarp arī komerctelpu īpašniekam) ir pienākums nodrošināt piekļuvi kopīpašuma inženiertehniskajām komunikācijām. Ja īpašnieks ir patvaļīgi aizsedzis šīs komunikācijas un tādēļ piekļuve nav iespējama, tad izdevumi, kas saistīti ar šādas piekļuves atjaunošanu, ir sedzami no telpu īpašnieka līdzekļiem. Savukārt izdevumi, kas saistīti ar avārijas rezultāta likvidēšanu un cauruļu nomaiņu, sedzami no dzīvokļu īpašnieku kopības līdzekļiem (piemēram, no uzkrājuma fonda).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 141 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas