Ja nevar vienoties, jāvēršas ar prasību tiesā

J
jautā:
29. oktobrī, 2013
Inta Siliņa

Labdien! Uz mana zemes gabala atrodas citai personai piederoša ēka - tirdzniecības kiosks, pēc zemes dienesta datiem. Ēka nav nostiprināta zemesgrāmatā. Kiosks nodots ekspluatācijā 1989.gada martā. Kioska pircējs pirkuma-pārdevuma līgumu noslēdzis 1998.gada martā. Es neizmantoju savas pirmpirkuma tiesības savas nezināšanas dēļ. Visus šos gadus neesmu prasījusi kioska īpašniekam nomas maksu. Šobrīd vēlos īpašumu pārdot, bet visu sarežģī šis kiosks. Kiosks ir pussabrucis, bet sakopts atbilstoši normatīvajiem aktiem, tur nekāda komercdarbība nenotiek. Nosūtīju kioska īpašniekam zemes nomas līgumu, bet kioska īpašnieks manus sūtījumus ignorē. Kā man šobrīd rīkoties? Vai sniegt prasību tiesā par piespiedu zemes nomas līguma noslēgšanu? Vai es tajā pašā prasībā drīkstu arī no kioska īpašnieka piedzīt likumā noteiktos procentus par kādiem iepriekšējiem gadiem? Vai varbūt ir kāds cits variants, kā vieglāk tikt galā ar kioska īpašnieku, kurš principiāli neielaižas nekādās sarunās, lai rastu risinājumu? Jau iepriekš paldies.

A
atbild:
14. novembrī, 2013
ZAB "Kalniņa, Lapsa un partneri"
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts

Jautājumā aprakstītā situācija praksē tiek dēvēta par piespiedu nomu, kuras gadījumā zemes īpašniekam ir tiesības saņemt zemes nomas maksu no būves īpašnieka. Ja puses nevienojas, tad jāvēršas ar prasību tiesā par zemes nomas tiesisko attiecību nodibināšanu (nomas līguma noslēgšanu), nomas maksas piedziņu, papildus prasot likumiskos procentus.