Dāvināšana ir personas brīva griba

J
jautā:
16. aprīlī, 2019
Jānis

Sveiki! Man ir īpašums, kur 6/8 daļu pieder man, bet 1/8 māsai un 1/8 kaimiņam. Esmu ieplānojis sakārtot/atjaunot šo īpašumu, bet vispirms vēlos nokārtot domājamās daļas un lūgt māsai un kaimiņam iegūt savā īpašumā viņu domājamās daļas. Pirms es eju runāt ar viņiem, gribu saprast sev un laika izteiksmē izdevīgāko un ātrāko variantu: 1. Kādas ir izmaksas un sekojošais rīcības plāns, ja prasu viņiem dāvināt man šīs viņu piederošās domājamās daļas? 2. Kādas ir izmaksas un sekojošais rīcības plāns, ja taisām pirkuma līgumu domājamām daļām (pirkuma līguma summa būtu simboliska, jo no viņu puses nav tā, ka naudai šeit būtu galvenā nozīme)?

A
atbild:
15. maijā, 2019
ZAB "Kalniņa, Lapsa un partneri"
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts

Sākotnēji būtu jānoskaidro māsas un kaimiņa viedoklis, vai viņi vēlas ko darīt ar savu īpašumu.

Dāvināšana ir personas brīva griba, kas saistīta ar zināmu labvēlību pret apdāvināto, tāpēc nostādne “prasīt dāvināt” ir nepareiza pēc būtības.

Savukārt, ja notiek pirkums, tad jāvienojas par pirkuma maksu. Ja tā būs simboliska, tad diez vai tas būs pirkums, bet drīzāk dāvinājums (Civillikuma 2015. pants).