TĒMA: Tieslietas

Par laulātā atsevišķo mantu un kopmantu

J
jautā:
16. maijā, 2019
Iveta

Ja viens no laulātajiem saņem mantojumu, cik saprotu, tas nav kopīgs abiem, bet konkrētajam cilvēkam piederīgs. Kas notiek, ja par mantoto naudu tiek nopirkta māja? Vai tad šī māja kļūst par kopīpašumu, jo iegādāta laulības laikā? Paldies!

A
atbild:
07. jūnijā, 2019
ZAB "Kalniņa, Lapsa un partneri"
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts

Atbilstoši Civillikuma (CL) 91. panta pirmās daļas 3. punkta noteikumiem manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā, arī mantojot, ir šī laulātā atsevišķā manta.

Savukārt saskaņā ar CL 91. panta pirmās daļas 5. punkta noteikumiem manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta, arī uzskatāma par šī laulātā atsevišķo mantu.

Ja no mantotās naudas tiek nopirkta māja, tad šī manta nekļūst par laulāto kopmantu.

Tomēr, ja laulības laikā šī māja, piemēram, tiek pārbūvēta, piemēram, uzcelts otrais stāvs vai īpašums citādi uzlabots, tad var rasties jautājums par otra laulātā ieguldījumu un viņam pienākošā atlīdzinājumu.