E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3096
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Sociālajam dienestam ir tiesības atteikt trūcīgas personas statusu

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. oktobrī, 2013
Dace K

Vēršoties soc. dienestā, ģimenei tika atteikts trūcīgais statuss, jo civilvīrs deklarēts citā pagastā, īpašums pieder pašvaldībai un nav tiesiska pamata piedeklarēties. Vai pašvaldība var atteikt deklarēt? Vai var piedeklarēt īslaicīgi? Vai ja dzīvesvieta deklarēta citā adresē, bet reāli dzīvo esošajā, ir tiesības atteikt statusu un sociālos pabalstus?

A
atbild:
06. novembrī, 2013
Rīgas dome
Lita Brice, Labklājības departamenta Direktora biroja Klientu servisa nodaļas vadītāja
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9.panta pirmā daļa noteic:  pašvaldībai, kuras teritorijā persona reģistrējusi savu pamatdzīvesvietu, ir pienākums nodrošināt personai iespēju saņemt tās vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. 

Savukārt Ministru kabineta 2008.gada 21.aprīļa noteikumu Nr.288 „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanas kārtība” 2.punkts noteic, ka  sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību persona vai viņas likumiskais pārstāvis pieprasa pašvaldībā, kuras teritorijā reģistrēta personas dzīvesvieta, vai vēršoties tieši pie pakalpojuma sniedzēja šo noteikumu 7.punktā minētajos gadījumos: lai saņemtu sociālos pakalpojumus naktspatversmē, patversmē un krīzes centrā, kā arī redzes un dzirdes invalīdiem paredzētos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, persona vēršas tieši pie pakalpojuma sniedzēja. 

Trūcīgā statusa saņemšanu regulē Ministru kabineta 2010.gada 30.marta noteikumi Nr.299 „Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu”. Šie noteikumi nosaka ienākumu un materiālā stāvokļa līmeni, kuru nepārsniedzot ģimene, kas sastāv no laulātajiem, personām, kurām ir kopēji izdevumi par uzturu un kuras mitinās vienā mājoklī, vai atsevišķi dzīvojoša persona tiek atzīta par trūcīgu, kā arī kārtību, kādā novērtējami ģimenes (personas) ienākumi un materiālais stāvoklis. 

Pamatojoties uz šo noteikumu regulējumu, ģimene atzīstama par trūcīgu, ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz Ls 90 un ja tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi, vērtspapīri vai īpašums, izņemot šo noteikumu 19.punktā minēto (t.sk. pašvaldības saistošajos noteikumos noteiktais kustamais un nekustamais īpašums), tā nav noslēgusi uzturlīgumu, tā nesaņem ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas sniegtos pakalpojumus vai tā neatrodas ieslodzījumā, persona ir reģistrējusies Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbnieks. 

Ja īpašums, kurā dzīvo ģimene, pieder pašvaldībai un tāpēc kopdzīves partnerim nav tiesiska pamata deklarēt dzīvesvietu šajā adresē. Vēlamies norādīt, ka arī dzīvot šajā dzīvoklī bez pašvaldības atļaujas kopdzīves partnerim nav tiesību, jo  no pašvaldības īrēta dzīvokļa īrniekam, saskaņā ar noslēgto īres līgumu, nav tiesību  nodot dzīvojamo telpu apakšīrē vai iemitināt tajā personas, kuras nav iekļautas noslēgtajā īres līgumā.

Tādēļ pašvaldības Sociālajam dienestam ir tiesības atteikt trūcīgas personas statusu un sociālos pabalstus  personai, kuras deklarētā dzīvesvieta nav konkrētā pašvaldība. 

Ģimenei ir jāsakārto gan dzīvesvietas deklarēšanas, gan dzīvesvietas jautājumi, gan arī pieaugušo personu savstarpējās attiecības un tad, ja nepieciešama sociālā palīdzība, var vērties pašvaldības Sociālajā dienestā. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 65 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas