Sveiki. Es ar vīru dzīvoju vairākus gadus Rīgā īrētā dzīvoklī. Mēnesi atpakaļ saimnieks atļāva deklarēties dzīvoklī. Deklarējāmies, bet doma ir, ka jāmeklē 2 istabu dzīvoklis, jo gaidām pieaugumu, bet īrēt mums nesanāk lielāku dzīvokli, jo ļoti dārgi. Gribēju uzzināt, vai ir iespēja pieteikties uz sociālo dzīvokli, ja nav nodzīvoti vairāki gadi vienā deklarētā adresē? Vai arī varētu stāties kādā dzīvokļu rindā? Paldies jau iepriekš.
Kārtību, kādā pašvaldība sniedz rīdziniekiem palīdzību dzīvokļu jautājumos, nosaka Rīgas domes saistošie noteikumi Nr.80 „Par reģistrācijas un palīdzības sniegšanas kārtību dzīvokļa jautājumu risināšanā”.
Rīgā ir vairāki dzīvokļu reģistri. Lai uzņemtu rindā, ir arī prasība par deklarēšanos galvaspilsētā vismaz piecus gadus. Pašvaldība lemj, vai konkrētās ģimenes situācija atbilst nosacījumiem, lai to reģistrētu rindā uz sociālo dzīvokli (13.reģistrs).
Informāciju par dzīvokļa jautājumiem varat atrast Mājokļu un vides departamenta mājaslapā šeit. Atsevišķi ir izskaidrots arī, kas var iestāties rindā uz sociālo dzīvokli.
Mājokļu un vides departamenta Juridisko konsultāciju nodaļa atrodas Brīvības ielā 49/53, 5.stāvā. Tālruņi uzziņām: 67012509, 67012475.
Taču neatkarīgi no tā, ka Rīgā esat deklarēti neilgu laiku, Jums ir tiesības uz pašvaldības sociālo palīdzību, ja ģimenes ienākumi nav pietiekami, lai nodrošinātu pamatvajadzības. Sociālā palīdzība iespējama arī dzīvokļa pabalsta veidā (arī gadījumā, ja ģimene dzīvokli īrē). Pēc iespējamās palīdzības ir jāgriežas sociālajā dienestā. (Informācija atrodama Rīgas domes Labklājības departamenta mājas lapā šeit.)
Sociālais dienests, lemjot par palīdzību, vērtē ģimenes materiālos apstākļus. Viens no kritērijiem ir ienākumi uz vienu ģimenes locekli (Ministru kabineta 2010.gada 30.marta noteikumi Nr.299 „Noteikumi par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu”). Ģimene (persona) atzīstama par trūcīgu, ja tās vidējie ienākumi katram ģimenes loceklim mēnesī pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 90 latu. Ja vidējie ienākumi ir mazāki par 90 latiem uz vienu cilvēku, pašvaldība var piešķirt pabalstu garantētā ienākumu līmeņa nodrošināšanai, dzīvokļa pabalstu un citu palīdzību.
Sociālajā dienestā būs jāaizpilda iztikas līdzekļu deklarācija.
Katrai pašvaldībai atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumam ir tiesības pašvaldības saistošajos noteikumos noteikt dzīvokļa pabalsta apmēru, izmaksas kārtību un personas, kuras ir tiesīgas saņemt šo pabalstu.
Piemēram, Rīgā tiesības saņemt dzīvokļa pabalstu ir personām, kuras ir deklarējušas pamata dzīvesvietu Rīgas pilsētas administratīvajā teritorijā, dzīvo atbilstoši iesniegumā norādītajai adresei un kuru vidējie ienākumi pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz Ls 200 katram ģimenes loceklim vai atsevišķi dzīvojošai personai darbspējīgā vecumā mēnesī, bet atsevišķi dzīvojošam vecuma vai invaliditātes pensijas vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta saņēmējam nepārsniedz Ls 250 mēnesī, ja ir ievēroti pārējie šo saistošo noteikumu nosacījumi (Rīgas domes 2013.gada 15.janvāra saistošie noteikumi Nr.202 „Par ģimenes vai atsevišķi dzīvojošas personas atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālajiem pabalstiem Rīgas pilsētas pašvaldībā”).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!