Lasīšanai: 1 minūte

Pavadonis sabiedriskajā transportā nevar būt jaunāks par 13 gadiem

J
jautā:
03. aprīlī, 2013
Ilze Kalniņa

Vai ir vecuma ierobežojums bērna invalīda pavadonim? Braucot starppilsētu autobusā, bērna invalīda māsai, kurai ir 12 gadi, lika pirkt biļeti, jo viņa nevarot būt invalīda pavadonis. Bērns invalīds ir nedzirdīgs, 14 gadu vecs.

A
atbild:
04. aprīlī, 2013
Labklājības ministrija
Liene Kauliņa - Bandere, Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta vecākā eksperte

Bērna ar invaliditāti pavadonis sabiedriskajā transportā nevar būt jaunāks par 13 gadiem. Minētais nosacījums izriet no Bērnu tiesību aizsardzības likuma 24.panta 6.punkta. Tas nosaka, ka vecāku pienākums ir neatstāt bērnu līdz septiņu gadu vecumam bez pieaugušo vai personas, kas ir ne jaunāka par 13 gadiem, klātbūtnes. Tas nozīmē, ka bērns līdz 12 gadu vecumam (ieskaitot) nevar uzņemties atbildību par kādu citu cilvēku. Līdz ar to, lai cilvēks varētu izmantot Invaliditātes likuma 12.panta pirmās daļas 7.punktā noteiktās tiesības un, pavadot cilvēku ar I grupas invaliditāti vai bērnu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, sabiedriskajā transportā braukt bez maksas, viņam jābūt vismaz 13 gadus vecam.