Atlaišanas pabalsta izmaksa darbinieku skaita samazināšanas gadījumā

J
jautā:
01. novembrī, 2023
Silga

Vai pienākas atlaišanas pabalsts, ja darba uzteikumā (no darba devēja) minēts DL 104. pants? Personai ir trešās grupas invaliditāte.

A
atbild:
09. novembrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 104. pants nosaka, kas ir darbinieku skaita samazināšana un ar to saistītais darba līguma uzteikums tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatots ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā.

Savukārt darba devēja uzteikuma pamatojumi ir noteikti likuma 101. panta pirmajā daļā. DL 101. panta pirmās daļas 9. punkts noteic, ka darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, ja tiek samazināts darbinieku skaits.

Atbilstoši DL 103. pantam, ja darbinieks ir persona ar invaliditāti, uzteikuma termiņš ir divi mēneši, un atbilstoši DL 112. pantam darbiniekam ir izmaksājams atlaišanas pabalsts, ņemot vērā uzņēmumā nostrādāto laiku:

  • viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts mazāk nekā piecus gadus;
  • divu mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts piecus līdz 10 gadus;
  • triju mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts 10 līdz 20 gadus;
  • četru mēnešu vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks pie attiecīgā darba devēja bijis nodarbināts vairāk nekā 20 gadu.