TĒMA: Mājoklis

Ja pārvaldnieks nepilda savus pienākumus

J
jautā:
01. novembrī, 2023
Daina.

Labdien! Daudzdzīvokļu mājas apsaimniekotājs SIA rīkoja dzīvokļu īpašnieku aptauju par ēkas fasādes remontu. Tika savāktas 50% + 1 balss, un tāme tika pieņemta. No celtniekiem viens strādnieks dažas stundas nostrādāja, novācot vecos materiālus. Pēc divām dienām būvvalde apsekoja ēku un nekavējoties apturēja darbus, tos klasificējot kā nelegālus būvdarbus. Izrādījās, ka apsaimniekotājs nav ievērojis ēku būvnoteikumu prasības: ja tiek vizuāli izmainīta ēkas fasāde, tad šādu darbu veikšanai ir jāierosina būvniecības process. Apsaimniekotājs nav pārsūdzējis būvvaldes lēmumu. Ir pagājuši vairāki mēneši, būvvaldē nav iesniegti nepieciešamie dokumenti. Tā vietā apsaimniekotājs brutāli izspiež naudu no dzīvokļu īpašniekiem: jau divus mēnešus apsaimniekošanas rēķinos tiek iekļauta neizdarītu darbu 100% apmaksa. Un par katru dienu tiek uzrēķināti soda procenti: 1% soda naudas dienā. Daži īpašnieki ir padevušies un apmaksājuši neesošus darbus. Apsaimniekotājs nereaģē uz iebildumiem par to, ka mūsu starpā nevienā dokumentā nepastāv tāda vienošanās, ka dzīvokļu īpašnieki apmaksās neizdarītus un nepieņemtus darbus. Vai to var uzskatīt par īpašnieku maldināšanu un aptauju prasīt atzīt par spēkā neesošu, ja tā tika organizēta par darbiem, kuru veikšanai apsaimniekotājs nebija saņēmis vajadzīgos saskaņojumus? Kāda veida (civiltiesiskā, administratīvā) prasība jāiesniedz tiesā? Ir vēl tāda lieta, ka tāme ir reizes divas sadārdzināta. To var pamatot ar darbu apjomu un veidiem, kuru realitātē nav. Tagad apsaimniekotāja izvēlētā firma ir VID nodokļu parādnieks. Jūnijā apsaimniekotājam pieteicās būvfirma, kuras tāmē kvadrātmetra izmaksas bija gandrīz trīs reizes mazākas nekā izvēlētajai firmai. Materiāli tika piedāvāti tādi, kas nemainītu ēkas fasādes vizuālo izskatu, t. i., nebūtu jāierosina būvniecības process. Apsaimniekotājs neatbildēja uz iesniegto piedāvājumu.

A
atbild:
21. novembrī, 2023
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 16. pants noteic, ka pārvaldnieks atbild dzīvojamās mājas īpašniekam par viņam dotā pārvaldīšanas uzdevuma izpildi saskaņā ar šā likuma, Civillikuma un noslēgtā pārvaldīšanas līguma noteikumiem. Par likuma prasību neievērošanu, veicot pārvaldīšanas uzdevumu, pārvaldnieks atbild likumā noteiktajā kārtībā. Tas nozīmē, ka pārvaldniekam savi pienākumi jāpilda kā krietnam un rūpīgam saimniekam, lai nepieļautu kaitējuma nodarīšanu dzīvokļa īpašnieku kopības likumīgajām interesēm. Ja pārvaldnieks šos pienākumus ignorē vai pilda nepienācīgi, tad pret viņu var celt prasību vispārējās jurisdikcijas tiesā Civilprocesa likuma noteiktajā kārtībā.