Kāds būs atlaišanas pabalsts, ja uzteikuma iemesls ir darbinieku skaita samazināšana

J
jautā:
11. oktobrī, 2023
Gita

Pēc četrus mēnešus ilgas darbnespējas darba devējs ir uzteicis darbu, par iemeslu minot darbinieku skaita samazināšanu. Pēc uzteikuma piešķirts četru nedēļu atvaļinājums, kura laikā meklēju darbu. Kā tiks aprēķināta atvaļinājuma nauda un atlaišanas kompensācija? Cik ilgā laikā nauda jāizmaksā? Paldies!

A
atbild:
23. oktobrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atvaļinājuma naudas aprēķins un izmaksa

Vispārēji atvaļinājuma naudai piemēro vidējās izpeļņas aprēķinu, ko nosaka Darba likuma 75. pants. Vidējo izpeļņu aprēķina no darba algas, izmaksātajām piemaksām un prēmijām, kas darbiniekam izmaksātas pēdējo sešu mēnešu laikā. Ja pirms atvaļinājuma piešķiršanas jums ir bijusi pārejoša darbnespēja četrus kalendāra mēnešus, tad atvaļinājuma naudu aprēķinās no darba samaksas, kas izmaksāta par diviem mēnešiem, kas bija pirms saslimšanas iestāšanās.

Slimošanas laiks būtiski ietekmēs jūsu vidējās izpeļņas aprēķinu, jo, aprēķinot izmaksājamo atvaļinājuma naudu, tiek aprēķināta dienas (vai stundas) vidējā izpeļņa. Dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu. Likums paredz, ka nostrādāto dienu skaitā neietilpst slimības dienas, atvaļinājuma dienas un dienas, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu pēc, atbilstoši Darba likuma 74. panta pirmajā un sestajā daļā minētajiem gadījumiem.

Rezultātā summa, kas darbiniekam tiek izmaksāta kā atvaļinājuma nauda, veidojas no dienas (vai stundas) vidējās izpeļņas, to reizinot ar darba dienu (vai stundu) skaitu atvaļinājuma laikā.

Darba likuma 69. panta ceturtā daļa paredz, ka atvaļinājuma naudu izmaksā dienu pirms došanās atvaļinājumā, ja vien darbinieks pats nav rakstveidā lūdzis to izmaksāt nākamajā darba samaksas izmaksas reizē.

Darba devēja uzteikums un atlaišanas pabalsts

Ja uzņēmumā notiek darbinieku skaita samazināšana, tad uzteikt darba līgumu Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktā minētā iemesla (darbinieku skaita samazināšana) dēļ ir atļauts, ja darba devējam nav iespējams darbinieku ar viņa piekrišanu nodarbināt citā darbā tai pašā vai citā uzņēmumā.

Darba devēja uzteikums darbiniekam ir izsniedzams rakstveidā. Uzteikuma termiņš darbinieku skaita samazināšanas gadījumā ir viens mēnesis, bet, ja darbinieks ir persona ar invaliditāti, – divi mēneši. To nosaka Darba likuma 103. pants.

Darba likuma 108. pantā ir uzskaitīts, kam ir priekšrocības turpināt darba attiecības, ja notiek darbinieku skaita samazināšana:

  • priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija;
  • ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, tad priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

1) kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;

2) kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;

3) kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;

31) kuru kā vecāku aprūpē ir tāda pilngadīga persona ar invaliditāti no bērnības, kurai nepieciešama īpaša kopšana;

4) kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;

5) kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;

6) kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;

7) kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;

8) kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;

9) kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);

10) kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Ja uzteikums pēc darbnespējas sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu jums ir izteikts, tad atlaišanas pabalsts izmaksājams atbilstoši darba stāžam konkrētajā uzņēmumā. Konkrētus pabalsta apmērs regulē Darba likuma 112. pants.

Visas summas, kas darbiniekiem no darba devēja pienākas, ir izmaksājamas pēdējā darba attiecību dienā.