Prasības tiesība par līguma izpildīšanu pāriet arī uz mantiniekiem

J
jautā:
11. oktobrī, 2023
Ariana

Miris uzņēmuma īpašnieks. SIA ir saņēmusi no īpašnieka aizdevumu. Kas notiek ar aizdevumu? Vai to manto mantinieki? Vai viņiem ir tiesības saņemt šo aizdevumu?

A
atbild:
16. oktobrī, 2023

No līguma izrietošās tiesības un saistības, ciktāl tās nav tīri personiskas, pāriet uz līdzēju mantiniekiem un tiesību pēcniekiem, ja vien likumā nav paredzēts noteikts izņēmums (Civillikuma 1519. pants). Katrai pusei pret otru ir prasības tiesība par līguma izpildīšanu, un šī tiesība pāriet arī uz viņu mantiniekiem, izņemot tos gadījumus, kad saistība pēc līguma aprobežota ar līdzēja personu vai kad līguma priekšmets ir tāda darbība, kurā ir nozīme paša saistītā sevišķām personiskām spējām un attiecībām (Civillikuma 1590. pants). Tiesību iestāties mirušā mantisko attiecību kopībā sauc par mantojuma tiesību. Personu, kam pieder tāda tiesība, sauc par mantinieku (Civillikuma 384. pants).

Tātad aizdevēja mantinieks manto prasības tiesību par aizdevuma līguma izpildīšanu, ja tas nav pretrunā aizdevuma līguma noteikumiem.

Cik saprotams no jautājuma, mirušajai personai piederēja sabiedrības pamatkapitāla daļas – arī tās manto mantinieks.