E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30330
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Zemes īpašniekam no likumiskās maksas ienākuma jāmaksā nodoklis

J
jautā:
01. septembrī, 2023
Voldemārs

Labdien! Vēsturiski tā ir izveidojies, ka uz manā īpašumā esoša zemesgabala atrodas gan manas, gan kaimiņam piederošas būves. Es (kā zemes īpašnieks) maksāju nekustamā īpašuma nodokli, kaimiņš nekādus nodokļus nemaksā. Saprotams, ka šādā situācijā vēlētos saņemt no kaimiņa likumā noteikto maksu par likumiskās zemes lietošanu. Esmu iepazinies gan ar likumdošanu, gan virkni publikāciju attiecībā uz likumiskās zemes lietošanas tiesību institūtu, bet, ņemot vērā, ka tas ir ieviests salīdzinoši nesen, ir vairāki jautājumi, uz kuriem nav izdevies rast atbildi.

Radušies šādi jautājumi:

  1. Vai man kā zemes lietošanas maksas saņēmējam ir jāreģistrē uzņēmējdarbība kā ienākumu saņēmējam?
  2. Vai zemes lietošanas maksa ir uzskatāma par ienākumiem, kuri apliekami ar nodokļiem? (Atradu informāciju tikai par PVN. Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. pantā noteikts, ka maksājumi par likumisko zemes lietošanu netiek aplikti ar PVN.) Kā ir, piemēram, ar ienākumu nodokli vai citiem nodokļiem?
  3. Vai papildu zemes lietošanas maksai kaimiņam ir pienākums maksāt arī NĪN par man piederošu zemes vienību, uz kuras atrodas viņa būves?
A
atbild:
04. septembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Gūstot ienākumus no zemes lietotāja, nodoklis ir jāmaksā. Uzņēmējdarbība (saimnieciskā darbība) nav jāreģistrē, ja izmanto likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēto nodokļu režīmu – paziņotā saimnieciskā darbība, lai maksātu 10% IIN no ienākuma.

Paziņotā (nereģistrētā) saimnieciskā darbība ir atvieglots nodokļa nomaksas režīms cilvēkiem, kuri gūst ienākumus no īpašuma noteiktos darbības veidos un kuriem nav būtisku saimnieciskās darbības izdevumu.

Valsts ieņēmumu dienestam ir jāiesniedz iesniegums par paziņoto saimniecisko darbību. Iesniegums Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) ir pieejams sadaļā – “Dokumenti” – “No veidlapas” – “Nodokļu maksātāju reģistrācijas un datu izmaiņu veidlapas” – “Nodokļu maksātāja (fiziskās personas) reģistrācija”.

Zemes īpašnieks/likumiskās maksas saņēmējs paziņoto saimniecisko darbību var reģistrēt bez nomas līguma, pievienojot iesniegumu brīvā formā (norādot dalītā īpašuma objektu (zemes īpašumu, uz kura atrodas citai personai piederošās būves) un būvju īpašnieku – ienākumu izmaksātāju).

Ienākumu guvējs IIN maksā, iesniedzot VID gada ienākumu deklarāciju nākamajā gadā, no 1. marta līdz 1. jūnijam vai 1. jūlijam. Ar nodokli apliekamos ienākumus norāda deklarācijas D1¹ pielikuma 2. ailē “Bruto ieņēmumi”.

Saskaņā ar likuma “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” 38. panta otro daļu būves īpašniekam uz likuma pamata ir pienākums maksāt lietošanas maksu zemes īpašniekam par zemes lietošanas tiesībām. Likumiskās lietošanas maksas apmērs ir četri procenti no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības gadā, bet ne mazāks par 50 eiro gadā. Būves īpašnieks un zemes īpašnieks var rakstveidā vienoties par citu lietošanas maksas apmēru. Lietošanas maksā nekustamā īpašuma nodoklis nav iekļaujams, tātad NĪN maksā zemes īpašnieks, ja vien par to nav citas vienošanās.

Maksājot 10% IIN, no apliekamā ienākuma var atskaitīt samaksāto nekustamā īpašuma nodokļa summu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 238 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas