Labdien! Jautājums par nomas līgumiem. Noslēdzu nomas līgumu ar uzņēmumu B par automašīnas nomu, taču, apskatot tehnisko pasi, atklāju, ka šis uzņēmums ir automašīnas turētājs, nevis īpašnieks. Pret ko man jāsniedz prasība tiesā par parāda piedziņu? Pret personu, ar kuru noslēdzu līgumu, vai pret auto īpašnieku? Paldies!
Saskaņā ar Civillikuma 2112. pantu noma vai īre ir līgums, ar ko viena puse piešķir vai apsola otrai par zināmu nomas vai īres maksu kādas lietas lietošanu. Civillikuma 2115. pants paredz, ka lietas iznomātājam vai izīrētājam nav jābūt tās īpašniekam; turpretim iznomāt vai izīrēt var katrs, kam pieder lietošanas tiesība.
Savukārt Civillikuma 1512. pants paskaidro, ka pie katra saistību līguma būtības pieder vienas pusei apsolījums un tā pieņemšana no otras puses (vienpusējs līgums), vai savstarpējs apsolījums un tā pieņemšana no abām pusēm (divpusējs vai vairākpusējs līgums).
No jautājuma izriet, ka persona, noslēdzot ar uzņēmumu B nomas līgumu, ir iznomājusi no tā automašīnu. Likums paredz, ka iznomātājam nav noteikti jābūt lietas īpašniekam, kā tas ir arī šajā gadījumā ar uzņēmumu B, kas transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādīts kā tā turētājs (lietotājs).
Nomas līgums pēc savas uzbūves atbilstoši Civillikuma 1512. panta iedalījumam ir uzskatāms par divpusēju līgumu. Tādējādi no nomas līguma izrietošas tiesiskas attiecības šajā gadījumā pastāv tikai starp personu (kā nomnieku) un uzņēmumu B (kā iznomātāju).
Ja persona uzskata, ka tai pastāv prasījuma tiesības (par parāda piedziņu), kas izriet no noslēgtā automašīnas nomas līguma, tad ar šādu prasījumu ir jāvēršas pret automašīnas nomas līguma darījuma otru pusi, tātad uzņēmumu B, nevis automašīnas īpašnieku.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!