E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36243
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Lai atceltu pagaidu aizsardzību pret vardarbību, jāpierāda, ka pieteicējs netiks apdraudēts

J
jautā:
05. maijā, 2025
Jānis Butņickis

Labdien! Es esmu mēģinājis apstrīdēt Rīgas pilsētas tiesas lēmumu, bet saņēmu atteikumu. Pēc tam nodevu dokumentus Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesas kolēģijā. Arī saņēmu lēmumu atstāt bez izmaiņām Rīgas pilsētas tiesas lēmumu. Lieta saistīta ar pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļu atcelšanu. Iesniedzēja mani ir apmelojusi, un tiesa nereaģē uz maniem argumentiem un pierādījumus ignorē. 06.05. es iesniegšu iesniegumu Civillietu tiesas kolēģijas vadītājai, taču uztraucos par rezultātu. Kā man rīkoties? Es spēju pierādīt, ka iesniedzēja melo tiesai, un tam ir arī apstiprinoši pierādījumi. Būšu ļoti pateicīgs par palīdzību.

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Personai, kurai piemērots kāds no pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļiem, ir tiesības lūgt tiesu aizstāt noteiktos pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļus ar citiem pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļiem vai tos atcelt. Prasot piemērotā līdzekļa atcelšanu vai aizstāšanu ar citu, atbildētājam jāspēj pierādīt, ka pieteicēja dzīvība, veselība un drošība no viņa puses nav apdraudēta un netiks apdraudēta arī tiesas procesa laikā. 

LR Senāts ir skaidrojis (skat. 2024. gada lēmumu lietā SKC-[F]/2024), ka, izskatot personas, pret kuru piemēroti pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļi, pieteikumu par pagaidu aizsardzības līdzekļu atcelšanu, tiesai jāpārbauda, vai atcelšanas pieteikuma izskatīšanas laikā ir pamats piemēroto pagaidu aizsardzības līdzekļu saglabāšanai, proti, to turpmākai piemērošanai. Tiesnesim vai tiesai pieteikumā un tiesas sēdē sniegtajos paskaidrojumos ietvertās ziņas un citi lietā iesniegtie pierādījumi jāvērtē atbilstoši Civilprocesa likuma prasībām par pierādījumu vērtēšanu. 

Vienlaikus jānorāda, ka, iesniedzot pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, personai jāapliecina, ka sniegtā informācija ir patiesa, savukārt, konstatējot negodprātīgi iesniegtu pieteikumu, iesniedzējam var iestāties kriminālatbildība, kā arī no pieteikuma iesniedzēja var tikt piedzīti zaudējumi. 

Vairāk par pagaidu aizsardzību pret vardarbību varat uzzināt raidījumu cikla “Zini savas tiesības!” epizodē “Tuvplānā civilprocess – pagaidu aizsardzība pret vardarbību”. Turpretī par pierādījumu nozīmi tiesvedībā varat uzzināt LV portāla raidieraksta “Kā likums!” epizodē “Par un ap tiesāšanos – pierādījumi un to loma tiesvedībā”. 

Vēršu uzmanību, ka Civilprocesa likuma 250.60 panta 21 daļa noteic: ja pieteikums par pagaidu aizsardzības pret vardarbību līdzekļu aizstāšanu vai atcelšanu saņemts atkārtoti, tiesa to var izskatīt rakstveida procesā, ja no iepriekšējā pieteikuma izskatīšanas ir pagājuši mazāk nekā trīs mēneši. Tiesas lēmums nav pārsūdzams. 

Neskaidrību gadījumā ieteicams vērsties pie kvalificēta juridiskās palīdzības sniedzēja, piemēram, zvērināta advokāta, lai izvērtētu jūsu iespējas konkrētajā situācijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 284 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas