E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36200
Lasīšanai: 7 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai

J
jautā:
27. aprīlī, 2025
Ieva

Labdien! Ar vīru vēlamies šķirt laulību, mums ir divi kopīgi bērni (divi un četri gadi), un vēl viens piedzims pēc pusgada. Pirmās grūtniecības laikā iegādājāmies dzīvesvietu uz vīra vārda, veicot pirmo iemaksu un noformējot kredītu. Laulību noslēdzām pēc divarpus gadiem. Kredīta saistības arī laulības laikā kārto vīrs, un zemesgrāmatā viņš ir vienīgais īpašnieks. Vai šāda veida īpašums var tikt dalīts? Viss, kas ir saistīts ar bērnu kopšanas pabalstiem, ir uz vīra vārda. Es pirms tam neesmu strādājusi un drīz laidīšu pasaulē trešo bērniņu, kas nozīmē, ka tuvākajā laikā nebūšu darba attiecībās. Kādu atbalstu varu saņemt šajā situācijā, lai uzsāktu dzīvot atsevišķi un varētu nodrošināt sevi un bērnus? Liels paldies! 

A
atbild:
Šodien
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Civillikuma 89. pants noteic: katrs laulātais patur mantu, kas piederējusi viņam pirms laulības, tāpat arī to mantu, ko viņš iegūst laulības laikā kā atsevišķu mantu. Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās. 

Civillikuma 91. pants paredz, ka katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir: 

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu; 
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā; 
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā; 
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām; 
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.4.) punktos minētā manta. 

Tas, ka zināma manta ir atsevišķa, jāpierāda tam laulātajam, kas to apgalvo. Tas, ka nekustamais īpašums ir viena laulātā atsevišķa manta, ierakstāms zemesgrāmatās. 

No minētā regulējuma iespējams secināt, ka konkrētais īpašums varētu būt jūsu vīra atsevišķa manta, jo tas iegādāts pirms laulības, ja vien laulības laikā neesat noslēguši laulības līgumu, kas nosaka pretējo.  

Attiecīgi minētajā situācijā nozīme būs tam, kāda veida laulāto mantiskās attiecības starp jums pastāv (likumiskās, līgumiskās) un kā jūs vienosieties par laulības šķiršanu, proti, labprātīgi šķirot pie notāra vai arī strīda gadījumā tiesā. Jebkurā gadījumā vienlaikus ar laulības šķiršanu jārisina jautājumi par nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesību, bērnu uzturlīdzekļiem, kopīgās mantas sadali. Par minētajiem jautājumiem iespējams noslēgt vienošanos pie notāra, vai arī tie jārisina tiesā vienlaikus ar laulības šķiršanu. 

Attiecībā uz valsts sniegtajiem pabalstiem jānorāda: ja neesat bijusi nodarbināta kā darba ņēmēja vai pašnodarbināta persona, tad ir ierobežotas tiesības saņemt valsts sociālās apdrošināšanas pabalstus. Iepriekš sniegtā atbilde uz jautājumu, kādus pabalstus var saņemt vecāki, ja jaundzimušā mamma nav strādājusi, pieejama šeit. 

Vienlaikus Civillikuma 80. pants paredz, ka, šķirot laulību, vai pēc laulības šķiršanas bijušais laulātais var prasīt līdzekļus no otra bijušā laulātā samērā ar viņa mantas stāvokli iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai. Līdz ar to jūs varat izvērtēt šādas prasības celšanu. Vairāk par to varat uzzināt LV portāla skaidrojumā “No bijušā laulātā var prasīt līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai” 

Saskaņā ar 81. pantu pienākums dot līdzekļus iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai bijušajam laulātajam atkrīt, ja: 

  • pēc laulības šķiršanas vai atzīšanas par neesošu pagājis tikpat ilgs laiks, cik attiecīgi ilgusi šķirtā laulība vai kopdzīve laulībā, kas atzīta par neesošu; 
  • bijušais laulātais devies jaunā laulībā; 
  • bijušā laulātā ienākumi nodrošina uzturu; 
  • bijušais laulātais izvairās iegūt līdzekļus uzturam ar savu darbu; 
  • bijušajam laulātajam, kuram ir uzlikts pienākums uzturēt otru bijušo laulāto, nav pietiekamu iztikas līdzekļu vai viņš kļuvis darbnespējīgs; 
  • bijušais laulātais izdarījis noziedzīgu nodarījumu pret otru bijušo laulāto vai viņa augšupējo vai lejupējo dzīvību, veselību, brīvību, mantu vai godu; 
  • bijušais laulātais atstājis otru bijušo laulāto bezpalīdzības stāvoklī, ja bijis iespējams viņam palīdzēt; 
  • bijušais laulātais pret kādu no šā panta 6. punktā minētajām personām ierosinājis apzināti nepatiesu apsūdzību par noziedzīgu nodarījumu; 
  • bijušais laulātais dzīvojis izšķērdīgi vai netikumīgi; 
  • bijušais laulātais, kuram ir uzlikts pienākums uzturēt otru bijušo laulāto, vai viņa bijušais laulātais nomirst vai tiek pasludināts par mirušu; 
  • ir citi svarīgi iemesli. 

Ņemot vērā iepriekš minēto, ja labprātīgi ar vīru nevarat vienoties par laulības šķiršanu, nepilngadīgo bērnu aizgādību, saskarsmes tiesību, uzturlīdzekļiem bērniem un jums, kopīgās mantas sadali, tad ieteicams vērsties pie kvalificēta juridiskās palīdzības sniedzēja, piemēram, advokāta, kurš palīdzētu izvērtēt visus apstākļus un izlemt par labāko rīcību konkrētajā situācijā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 62 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas