E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 30173
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Mantojuma neatņemamās daļas noteikšana

J
jautā:
11. augustā, 2023
Gunda

Labdien! Nekustamais īpašums jau vairākus gadus ir nodots dāvinājumā mātes meitai (bez laulātā, bērniem). Dāvinājums noticis bez citu tiesīgo ziņas, jebkāda piedāvājuma vai saskaņošanas. Par šādu notikumu tika uzzināts nesen. Sanāk, ka dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinājuma neatņemamās daļas tiesīgajiem – otrai meitai, viņas bērniem un trešajam dēlam (miris) ar bērniem – nekas neatliek. Pats dāvinātājs ir devies aizsaulē. Vai šādu situāciju var apstrīdēt? Vai un kādā veidā var pieprasīt, lai izdod viņu neatņemamās daļas? Par to, kāds dāvinājuma līgums ir ticis noslēgts, dāvanas saņēmējs nesaka un pat nevēlas to parādīt. Līdz šim ar pārējiem tiesīgajiem nekādas saistības vai atteikšanās notariāli nav saskaņotas. Kā noskaidrot patieso informāciju, kā ticis dāvināts nekustamais īpašums? Kur vērsties, lai sakārtotu šo lietu?

A
atbild:
06. septembrī, 2023

Civillikuma 422. panta pirmajā daļā ir paredzēts, ka testators savam nāves gadījumam var brīvi noteikt par visu savu mantu ar to ierobežojumu, ka viņa neatraidāmiem mantiniekiem tiek atstātas viņu neatņemamās daļas. Civillikuma 423. panta pirmajā daļā paredzēti mantojuma atstājēja neatņemamās daļas tiesīgie.

Neatņemamās daļas tiesīgajam jāpiesaka savas tiesības uz mantojumu līdz uzaicinājumā noliktajam termiņam (uzaicinājumu publicē notārs, norādot, līdz kuram termiņam uz mantojumu var pieteikties pretendenti un kreditori), pretējā gadījumā tiek atzīts, ka viņš no tām atteicies.

No Civillikuma 425. panta izriet, to apliecina arī Civillikuma 788. pants, ka neatņemamās daļas tiesīgais drīkst pretendēt tikai uz sev pienākošās daļas vērtību. Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma. Šī daļa tiek noteikta pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāds bijis testatora nāves dienā. Neatņemamā daļa tiek aprēķināta no testatora mantas, atskaitot visus viņa parādus.

Likums nenosaka dāvinātājam pienākumu saskaņot dāvinājumu ar potenciālajiem mantiniekiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 245 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU