FOTO: Freepik.
Lai uzlabotu drošību izglītības iestādēs, izstrādāta kārtība, kādā veicama skolēnu mantu pārmeklēšana, pastāvot aizdomām par bīstamu vielu vai priekšmetu ienešanu skolā. Precizēta arī kārtība izglītības iestādes informēšanai par skolēna veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu. Plānotās izmaiņas līdz 2025. gada 17. janvārim nodotas publiskajā apspriešanā.
Grozījumi Izglītības likumā, kas stājās spēkā 2024. gada 7. novembrī, paredz, ka Ministru kabinetam (MK) līdz 2025. gada 31. janvārim jānosaka:
Lai izpildītu noteikto deleģējumu, sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 474 “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos”.
MK noteikumus “Kārtība, kādā nodrošināma izglītojamo profilaktiskā veselības aprūpe, pirmā palīdzība un drošība izglītības iestādēs un to organizētajos pasākumos” iecerēts papildināt ar VI nodaļu “Kārtība, kādā vadītājs vai viņa pilnvarota persona pieprasa uzrādīt un pārbauda izglītojamā personīgās mantas, kā arī ierobežo izglītojamā pārvietošanos”.
Jaunajā nodaļā skaidrots: gadījumā, ja saņemta informācija vai rodas aizdomas, ka izglītojamais ienesis izglītības iestādē, tās teritorijā vai izglītības iestādes organizētajos vai atbalstītajos pasākumos bīstamas vielas un priekšmetus, izglītības iestādes vadītājs vispirms izvērtē saņemto informāciju un pēc tam pieņem lēmumu ierobežot izglītojamā pārvietošanos un pieprasīt uzrādīt personīgās mantas.
Noteikts, ka pieņemtais lēmums, tostarp par pārvietošanās ierobežojuma būtību, izglītojamajam jāizskaidro.
Ja izglītojamais piekrīt uzrādīt savas mantas, to pārbaudi veic izglītības iestādes vadītājs vismaz viena izglītības iestādes darbinieka klātbūtnē. Veicot mantu pārbaudi, jānodrošina izglītojamā privātums.
Projekta anotācijā papildus uzsvērts, ka mantu pārbaudei jānorit, ievērojot cieņpilnu attieksmi un komunikāciju.
Grozījumi paredz, ka gadījumā, ja pie izglītojamā tiek atrastas bīstamas vielas vai priekšmeti, par to tiek informēta pašvaldības policija vai Valsts policija. Ja izglītojamais ir nepilngadīgs, informē arī viņa vecākus. Nepieciešamības gadījumā informācija tiek nodota arī pašvaldības sociālajam dienestam un izglītības iestādes dibinātājam (izņemot valsts dibinātu izglītības iestādi).
Izglītības iestāde, līdz ierodas policija, nodrošina pie izglītojamā atrasto bīstamo vielu vai priekšmetu izņemšanu un uzglabāšanu, kā arī izglītojamā uzraudzību.
Par uzrādīto mantu pārbaudes rezultātu tiek sastādīts akts. Vienu akta eksemplāru izsniedz izglītojamajam vai nepilngadīgā izglītojamā vecākiem, savukārt otru uzglabā izglītības iestādē. Izglītojamais (izņemot pirmsskolas vecuma bērnus) atbilstoši spējām un prasmēm iepazīstas ar aktu un to paraksta, tāpat viņš ir tiesīgs aktā norādīt papildu informāciju.
Izstrādātās izmaiņas paredz, ka gadījumā, ja nepilngadīgs izglītojamais nepiekrīt uzrādīt savas personīgās mantas, izglītības iestāde vēršas pie izglītojamā vecākiem. Ja arī vecāki nepiekrīt mantu pārbaudei, izglītības iestāde informē pašvaldības policiju vai Valsts policiju un nodrošina izglītojamā uzraudzību līdz tās ierašanās brīdim.
Policiju iesaista arī gadījumā, ja no mantu pārbaudes atsakās pilngadīgs izglītojamais.
MK noteikumus iecerēts papildināt ar VII nodaļu “Kārtība, kādā izglītības iestādē iesniedzama informācija par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām, un iesniedzamās informācijas apjomu, kā arī nosacījumus atbilstošas atzīmes par saņemto informāciju izdarīšanai Valsts izglītības informācijas sistēmā un atcelšanai”.
Attiecīgā nodaļa paredz, ka izglītojamajam vai nepilngadīgā izglītojamā vecākiem jāinformē izglītības iestāde ne tikai par uztura korekcijām, hroniskām saslimšanām un nepieciešamību pielāgot fiziskās aktivitātes, bet arī izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām, tai skaitā par izglītojamā psiholoģisko stāvokli, speciālajām vajadzībām, izglītojamā uzvedības izpausmēm un to ietekmējošajiem lietojamajiem medikamentiem, sadzīviskajiem, ģimeniskajiem, sociālajiem un citiem apstākļiem. Vienlaikus noteikta arī prasība informēt izglītības iestādi, ja mainījies kāds no iepriekš minētajiem apstākļiem.
Paredzēts, ka, saņemot informāciju, izglītības iestādes vadītājs to izvērtē un pieņem lēmumu Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) veikt atzīmi, ka izglītības iestādes rīcībā ir informācija par izglītojamā veselības stāvokli un citiem apstākļiem, kas var būtiski ietekmēt izglītības procesu un būt nozīmīgi tajā iesaistītajām personām, kā arī norāda laikposmu, kurā atzīme ir spēkā. Vadītājam nekavējoties jānodrošina konkrētās informācijas aktualizēšana vai atcelšana, ja apstākļi mainījušies.
“Izglītības iestādes vadītājs, saņemot, piemēram, informāciju no izglītojamā vecāka, ka skaļi trokšņi izglītojamajam rada trauksmi, izvērtēs šo informāciju, attiecīgi iekļaus VIIS un lems par nepieciešamo rīcību, tostarp informēs attiecīgo izglītības iestādes personālu. Turklāt minētā informācija būs izsekojama un pieejama arī citai izglītības iestādei gadījumos, ja notiek izglītības iestādes maiņa, tādējādi nodrošinot pilnīgu informācijas pāreju no vienas izglītības iestādes uz otru,” paskaidrots anotācijā.
Kā piedalīties publiskajā apspriešanā Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā). Lai piedalītos publiskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”. Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (noteikumu projekts atrodas šeit) un augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona. Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”. Izteikt priekšlikumus un iebildumus par attiecīgo noteikumu projektu var līdz 17. janvārim. |