Labdien! Bērns apmeklē privāto pirmsskolas izglītības iestādi. Audzinātājas WhatsApp kanālā regulāri publicē video no nodarbībām. Vienā no publicētajiem video, kas neilgi pēc publicēšanas tika dzēsts, taču izdevās to saglabāt, ir dzirdams, kā sporta/batutu nodarbības vadītājs paaugstinātā tonī vēršas pret 3–4 gadus veciem bērniem un vienu no viņiem negatīvā konotācijā nosauc par “pērtiķi”. Kādi normatīvie akti regulē pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieku rīcību un saskarsmes kultūru ar bērniem? Kuras iestādes ir atbildīgas par šādu situāciju pārbaudi, izvērtēšanu un iespējamo rīcību?
Izglītības likuma 51. pantā noteikts, ka pedagoga vispārīgie pienākumi izglītošanas procesā cita starpā ir radoši un atbildīgi piedalīties attiecīgo izglītības programmu īstenošanā, ievērot pedagoga profesionālās ētikas normas un izglītojamā tiesības. Izglītības iestāžu pedagogi ir atbildīgi par savu darbu, tā metodēm, paņēmieniem un rezultātiem.
Jautājumā minēto rīcību var traktēt kā emocionālo vardarbību – bērna pašcieņas aizskaršanu vai psiholoģisku ietekmēšanu (tostarp lamājot, pazemojot viņu). Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. pantā noteikts, ka bērna tiesības un intereses ir prioritāras un bērna labākās intereses jāievēro visās darbībās, kas tieši vai netieši skar vai var skart bērnu. Tas paredz nodrošināt bērna vajadzībām un spējām atbilstošu izglītību, atbalstu bērna līdzsvarotai garīgajai un fiziskajai attīstībai, drošu vidi, kurā bērnam augt un attīstīties, aizsardzību no vardarbības. Par vardarbību pret bērnu personas saucamas pie likumā noteiktās atbildības.
Par izglītības iestādes pedagogu un tehnisko darbinieku darbu un atbilstošu metožu izvēli izglītības procesā primāri atbildīgs ir izglītības iestādes vadītājs. Tādēļ aicinām par šādiem gadījumiem nekavējoties informēt izglītības iestādes vadītāju un pārrunāt radušos situāciju. Ja jautājumu neizdodas atrisināt, jāvēršas Bērnu aizsardzības centrā, kura kompetencē ir uzraudzīt bērnu tiesību un interešu ievērošanu, kā arī kontrolēt normatīvo aktu ievērošanu bērnu tiesību aizsardzības jomā. Attiecībā uz vardarbību privātajā izglītības iestādē var vērsties arī Valsts policijā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!