Kā iegādāties ēku, kura ir dalītajā īpašumā

J
jautā:
28. jūlijā, 2023
Ingrīda

Labdien! Mums pieder zeme, un uz zemes ir māja (grausts), kura atrodas citas personas tiesiskajā valdījumā, jo iespējamie īpašnieki nav nokārtojuši zemesgrāmatu. Māja netiek kopta un apdzīvota. Vai mums kā zemes īpašniekiem iespējams šādu māju iegūt īpašumā?

A
atbild:
01. augustā, 2023
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes lektors

Ja māja pieder citam, tad tas ir dalītais īpašums un būves/grausta īpašniekam jāmaksā likumiskā zemes lietošanas maksa.

Grozījumi likumā “Par atjaunotā Latvijas Republikas 1937. gada Civillikuma ievada, mantojuma tiesību un lietu tiesību daļas spēkā stāšanās laiku un piemērošanas kārtību” izbeidz piespiedu nomas tiesiskās attiecības. Piespiedu nomas attiecību vietā dalītā īpašumā zemes un patstāvīgo būvju īpašnieku attiecības regulē jauns tiesību institūts “likumiskās zemes lietošanas tiesības”.

Piespiedu nomas reforma paredz, ka likumiskā lietošanas maksa ir 4% gadā no lietošanā esošās zemes kadastrālās vērtības, bet ne mazāka par 50 eiro gadā.

Nopirkt būvi var tad, ja tās īpašnieks to pārdod, tad zemes īpašniekam ir pirmpirkuma tiesības.

Lai būvi pārdotu, tai ir jābūt ierakstītai zemesgrāmatā. Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā.