Vai es, bērna māte, varu piedzīt ģimenes valsts pabalsta izmaksātos līdzekļus no bērna tēva, ja bērns jau kopš mazotnes dzīvo pie manis? Bērna tēvs maksā uzturlīdzekļus, bet neatmaksā naudu, kuru saņem kā ģimenes valsts pabalstu. Jau iepriekš pateicos par atbildi!
Ģimenes valsts pabalstu piešķir vienam no bērna vecākiem. Vecāki savstarpēji vienojas, kurš pieprasīs pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA). Ja pabalsts ir piešķirts bērna tēvam, bet turpmāk to vēlas saņemt bērna māte, bērna tēvam jāiesniedz iesniegums VSAA par labprātīgu atteikšanos no pabalsta turpmākās saņemšanas. Savukārt bērna mātei jāraksta iesniegums par pabalsta piešķiršanu.
Taču, ja vecāku starpā ir domstarpības un labprātīga vienošanās par pabalsta saņēmēja maiņu nav iespējama, vecāki vēršas bāriņtiesā, lai noteiktu, kurš no vecākiem īsteno ikdienas aizgādību un bērna faktisko audzināšanu. Pamatojoties uz vecāka iesniegumu un bāriņtiesas lēmumā noteikto, VSAA piešķirs pabalstu.
Valsts sociālo pabalstu likums noteic, ka ģimenes valsts pabalsta par bērnu izmaksu pārtrauc tā saņēmējam, ja bērna personisko interešu aizstāvībai pieņemts bāriņtiesas īpašs lēmums par pabalsta izmaksas pārtraukšanu personai, kura bērnu faktiski nekopj un neaudzina.
Bāriņtiesu likuma 18. panta 4. punktā noteikts, ka bāriņtiesa, aizstāvot bērna personiskās intereses attiecībās ar vecākiem, aizbildņiem un citām personām, lemj par valsts sociālo pabalstu [..] izmaksu pārtraukšanu personai, kura bērnu neaudzina, un izmaksāšanu personai, kura faktiski audzina bērnu.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) informācijā norādīts: “VSAA neizšķir vecāku strīdus un nav tiesīga pārtraukt jau piešķirtā pabalsta izmaksu, pamatojoties tikai un vienīgi uz otra vecāka iesniegumu. VSAA pārtrauc izmaksāt pabalstu, pamatojoties uz bāriņtiesas lēmumu par izmaksas pārtraukšanu vienam vecākam un izmaksu personai, kas faktiski audzina bērnu, vai otra vecāka labprātīgu atteikšanos no turpmākās pabalsta saņemšanas.”
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!